Reagált a Pénzügyminisztérium Domokos László volt fideszes képviselőnek, az Állami Számvevőszék elnökének tegnapi felvetésére. A tárca az ATV megkeresésére küldött válaszában így fogalmaz:
A Pénzügyminisztérium álláspontja szerint a munkavállaló szabadon rendelkezik az adózott jövedelméről, mi abba nem kívánunk beleszólni, így a javaslatot nem támogatjuk.
Domokos László a Világgazdaságnak adott interjúban így fogalmazott:
A kormányzat tehetne egy ajánlatot a foglalkoztatónak, hogy a következő évek bértárgyalásainál nagyobb bérnövekedésre csak akkor kerülhessen sor, ha a munkabér-átutalás pillanatában a foglalkoztatók egy bizonyos összeget nem közvetlenül a dolgozóknak fizetnek, hanem a dolgozó megtakarítási számlájára utalnak.
Mint emlékezetes, 2011-ben Orbánék azzal az ürüggyel vették át a központi költségvetésbe (majd költötték el) a magyar munkavállalók kötelezően fizetett magánnyugdíjpénztári megtakarításainak 3000 milliárd forintra rúgó összegét, hogy
azt a pénztárak eltőzsdézték.
Ehhez képest állt elő a fideszes ÁSZ-elnök egy, a kötelező pénztári tagsághoz kísértetiesen hasonló javaslattal.
A fideszes felvetést a Magyar Szakszervezeti Szövetség is élesen kritizálta. Az érdekvédelmiek ernyőszervezete szerint Domokos ötletének megvalósítása
háztartások sorának mindennapi megélhetését közvetlenül veszélyeztetné.
Felhívják a figyelmet:
Ma, amikor több mint hárommillió munkavállaló fizetése nem éri el a KSH által közölt átlagosan bruttó 324 ezer forintot, vagyis száz dolgozóból hetven nem keres ennyit, a rendszer átalakításán kellene gondolkodni: a magas fizetéssel rendelkezők vállaljanak többet a közterhekből, az alacsony keresetűeknek pedig maradjon több a zsebében.
(alfahir.hu)