Egyre nagyobb a jelentősége az ingatlanok tájolásának az árakban: míg korábban egyértelműen hódított a déli tájolás, mára a vásárlók egy része, félve a mind nagyobb nyári hőségtől, alaposabban átgondolja a csak délre tájolt szobákkal rendelkező lakások megvásárlását – mondta a Magyar Hírlapnak Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.
Szakértőkre hivatkozva a lap pénteki cikkében azt írta, hogy a klímaváltozás az ingatlanárakra is hatással lehet. Amíg korábban az északi fekvést a sötét és nyirkos lakásokkal azonosították, ma már egyre inkább – bár jellemzően csak a nyári hónapokban – a kellemesen hűvös jut először a vásárlók eszébe róla. Évtizedes távlatban ez akár árfelhajtó tényező is lehet, a déli fekvés tradicionális árelőnye eltűnhet, főleg az elsősorban nyáron használt üdülők és nyaralók piacán – mondta az elemző. Nem kizárt, hogy a jövő slágere inkább az északi tájolású, naptól védettebb, árnyékos lakás lesz.
Ez nem vonatkozik azokra a lakásokra, amelyeknél déli irányban van az egyedi panoráma, a kilátásra ugyanis az ingatlantulajdonosok sok esetben adu ászként tekintenek.
Az OTP Ingatlanpont összeállításából az is kiderül, hogy az új építésű társasházakban emeletenként – alulról felfelé – egy-öt százalék között nőhet értékesítéskor ugyanazon méretű és elrendezésű ingatlanok ára. A legtöbb esetben a legfelső szinten nagy teraszos penthouse lakásokat alakítanak ki, amelyeket nem is feltétlenül dobnak piacra az értékesítés kezdetekor – a beruházó ugyanis így érheti el a legmagasabb árat .