Nem jó ötlet ittasan, mentőmellény és jártasság nélkül vízre szállni – erre hívták fel a figyelmet a mentők, a rendőrök, a vízi mentők és a tűzoltók.
A 112-es szervezetek tartottak közös mentési bemutatót szerdán délután Szegeden, a Tisza belvárosi szakaszán. A szimulált baleset és az életmentés a sajtó jelenlétében zajlott, emellett a társszervek együttműködését több mint hatvan gyermek kísérte figyelemmel a partról. A rendezvény célja a figyelemfelkeltés és a baleset-megelőzés volt.
A megrendezett balesetben négy fiatal lány szórakozott a folyóparton, közben alkoholt fogyasztottak. Majd egyik társuk kitalálta, hogy szálljanak vízre egy kenuval. Az egyik lány nem tudott úszni, mindketten ittas állapotban voltak. A kaland tragikus véget ért: az egyik lány a folyóba veszett, társát pedig a mentőegységek vitték ki a partra.
A mentésben részt vettek az Országos Mentőszolgálat, a Szegedi Tűzoltó-és Vízimentő Szakszolgálat, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság, a Vízirendészet, valamint a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szakemberei. Minden mentési folyamat úgy zajlott, mint egy valóságos balesetnél.
Seller András, a Szegedi Tűzoltó-és Vízimentő Szakszolgálat vezetője elmondta, a gyakorlat célja az volt, hogy a fiatalokban felelősségteljesebb gondolkodást alakítsanak ki. Ennek leghatásosabb módja, ha valóságos körülmények között illusztrálják, mekkora tragédiát okozhat egy könnyelmű döntés. A vezető kiemelte, 14 eves kor alatt, illetve ha nem megfelelő a vízbiztonságunk, kötelező a mentőmellén viselése, tudatmódosító szer hatása alatt pedig semmiképp sem közlekedhetünk a vízen.
(Csongrád Megyei Katasztrófavédelem, fotó: Molnár Krisztina tű. főhadnagy Csongrád MKI)