Folytatódik a kormányzati magyarázkodás a drasztikus kórházi ágyszámleépítések kapcsán. Most Kásler Miklós egészségügyért is felelős miniszter mutatott be egy érdekes számítási modellt.
Szóval, az operatív törzs április 15-ei közléséből tudjuk, hogy április 19-ig kellett a kórházi ágykapacítás 50 százalékát felszabadítani (ez volt az első ütem), ez 32.900 ágyat jelentett, amiből nem olyan nehéz kiszámolni, hogy a 100 százalék 65.800 kórházi ágy.
Kásler Miklós humánminiszter április 22-én arról tájékoztatott, hogy a magyar kórházi ágyak kihasználtsága tavaly 66 százalékos volt, ami azt jelenti, hogy a kórházi ágyak 34 százaléka eleve üresen állt.
Ugyanakkor a tárcavezető szerint az elektív műtétek központi szabályozása mellett a betegek jelentős része önként lemondott a halasztható beavatkozásokról. Ez március végére további 24 százalékos szabadágyszám növekedéssel járt.
Ez mondjuk új információ, főleg annak tükrében, hogy az ágyak kiürítése már hetek óta tart a kormányzati kommunikáció szerint.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint így amikor Kásler Miklós utasításba adta a kórházaknak, hogy szabadítsák fel az ágykapacitásuk 60 százalékát, akkor már az ágyak 58 százaléka országos szinten szabad volt. Tehát mindössze további 2 százaléknyi szabad ágy biztosítása volt a feladat.
A 65.800 ágy 2 százaléka 1.316 ágy.
Tehát a legújabb kormányzati kommunikációs panel szerint összesen ennyi beteget küldtek csak haza.
Ez egyébként azért fontos kérdés, mert az Orbán-kormány részéről korábban is volt már jelzés arra, hogy csökkenteni kell az ágyak számát, a járvány kezdete óta ezek a hangok felerősödtek.
(alfahir.hu)