Világrekord: 16 éves kék vércsére bukkantak Csongrád-Csanádban

Még a madártani szakemberek is alaposan elcsodálkoztak azon, hogy a Körös-Maros Nemzeti Parkban egy 16 évvel ezelőtt fiókaként gyűrűzött kék vércse került lencsevégre ezen a nyáron. Ilyen magas kort megért egyedet eddig még soha nem azonosítottak. (Fotó: Csepregi Pál/kmnp.hu)

A nemzeti park beszámolója szerint ezt a madarat 2009-ben szintén a Körös-Maros Nemzeti Park területén, a Csanádi-háton, Nagyér község határában, egy műfészek-telepen jelölték meg egyedi azonosítást biztosító gyűrűkkel. Bár a kék vércsék minden évben hatalmas utat tesznek meg – egészen Afrika déli részéig elrepülnek – az eltelt tizenhat év során egyszer sem olvasták le a lábára helyezett gyűrűk adatait.

Idén júliusban Cserebökényben bukkant fel, amikor igazgatóságuk szakvezetéses túrájának egyik résztvevője fotózta le, majd később a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberei azonosították be. Mivel nyár közepén bukkant fel, így jó eséllyel ezen a cserebökényi telepen költött.

Becslések szerint a kék vércsék általában 6-8 évig élnek, ez a példány tehát valóban matuzsálemnek számít. A 16 éves kék vércse azonosítása mindenképpen jelentős madártani felfedezésnek számít.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

Jövőre alakíthatják ki az emlékhelyet a Maros-parton

Czirbus Gábor még tavaly kezdeményezte önkormányzati képviselőként, hogy a híd lábánál, a foci pályához vezető út mellett egy méltó kegyeleti helyet hozzanak létre. Ez idén nem valósult meg, a tegnapi testületi ülésen pedig kiderült ennek oka is.

Tovább »

Egy éve vár gallyazásra egy makói lakó

Elképesztő történetről számolt be a szerdai testületi ülésen Gáspár Sándor. A magasság miatt egy körzetében élő lakos egy éve várja, hogy az önkormányzat elvégezze a gallyazást a háza előtt.

Tovább »

kapcsolódó cikkeink