Tavaly a tavaszi koronavírus-járvány miatt rendelték el, hogy a szakrendelők csak sürgős eseteket látnak el. Májustól aztán újból megnyitottak a szakrendelők. Több beteg azonban nem ment vissza és azóta is kevesebben fordultak orvoshoz a Magyar Orvosi Kamara szerint.
Szerintük sokan azért halogatják, mert félnek a koronavírustól, vagy éppen nem működik az a rendelés, amire szükségük lenne.
,,Borzasztóan lecsökkent a betegek száma. A betegek nem jönnek a rendelőbe, és az történik, hogy nincs karban tartva az ő gondjuk. Akár cukorbetegségről beszélünk, akár beszélünk a daganatos szűrésről. Rettenetes elmaradások vannak, olyan mintha száz évvel visszamentünk volna az időben. Mintha nem lennének képalkotó eljárások, mintha nem lennének szűrővizsgálatok”
– mondta Lénárd Rita.
Gyakran épp a kontroll vizsgálatok, szűrések és beavatkozások maradnak el, amivel meg lehetne előzni egy-egy betegség kialakulását vagy súlyosbodását. Nem sürgős műtétre is több tízezren várnak, sokan pedig fel sem kerülnek a várólistára Lénárd Rita szerint, mert az azt megelőző vizsgálat elmaradt.
A Magyar Kardiológusok Társaságának adatai szerint a járvány óta ötödével kevesebben mentek orvoshoz infarktussal is. Az enyhébb eseteknél maradhatnak inkább otthon vagy csak napokkal később mennek el orvoshoz. A 2-3 nap, ez infarktus esetén azt jelenti, hogy ott már az elzárt ér megnyitása nem jár haszonnal.A kamara alelnöke szerint az elmaradt vizsgálatok következtében 5-10 év múlva magasabb lehet majd a halálozás.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma nem válaszolt az RTL Híradó kérdésére, hogy mennyi vizsgálat, szűrés és beavatkozás maradhatott el a járvány miatt. Azt közölték, az eltelt több mint egy év alatt valamennyi beteg számára biztosították az első helyen szereplő sürgősségi ellátásokat, műtéteket és az életmentő szűréseket, vizsgálatokat.