A hideg évszakban többféle ragadozó madár telel a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén. Ezek egyike a rendszeresen megjelenő vándorsólyom, melyet a világ leggyorsabb élőlényeként tartanak számon. A faj egy ivarérett példánya a Maros-ártéren is rendszeresen felbukkan.
A vándorsólyom a múlt században eltűnt hazánkból, mint költőfaj. Az utóbbi évtizedekben azonban egyre erősödő költőállománnyal van jelen. A tőlünk északabbra költő egyedek gyakran érkeznek telelni a Kárpát-medencébe, így ebben az időszakban az Alföldön is sokfelé találkozhatunk velük. A KMNP Maros-ártér részterületén is időről-időre feltűnik a vándorsólyom.
Általában inkább a tavaszi vonulási időben figyelhető meg néhány hétig, és mindig ugyanazoknak a kiszáradt nyárfáknak a csúcsán pihen, melyek a környék legmagasabb megfigyelési pontját adják. Ahogy a ragadozó madarak általában, úgy a sólymok is szeretik a magasból figyelni a tájat, hogy minél nagyobb területet láthassanak be. Idén az őszi időszakban, október legvégén is megjelent egy öreg vándorsólyom a szokásos pihenőfákon, és azóta is több alkalommal láttuk – közölte a nemzeti park a héten.
(Fotó: ilusztráció/Pixabay)