A kijárási korlátozás újabb lehetőséget ad az otthontalanok büntetésére

Azoknak, akiknek nincs otthonuk, eddig sem volt könnyű, hiszen a közterületi hajléktalanság 2018 óta országosan büntethető ,,életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése” címén. A rendkívüli jogrendben hozott különleges szabályok, így új szabálysértések ehhez képest egy újabb lehetőséget adnak az otthontalan emberek büntetésére – véli az Utcajogász Egyesület.

A társaság szerint a probléma azonban nem csak az, hogy kétszeresen büntethetők az otthontalanok, hanem az is, hogy a hajléktalan ellátórendszer kapacitáshiány miatt, ahogy korábban sem, most pedig különösen nem képes menedéket adni a közterületen maradt embereknek.

Az Utcajogász Egyesület így különösen aggályosnak tartja, hogy a Kormány nem csak, hogy bünteti a hajléktalan embereket, de a világjárvány közepén segítségnyújtás helyett még súlyosabb büntetéssel sújt le rájuk.

A kijárási korlátozásra vonatkozó szabályok szerint a rendőrség 5 ezer és félmillió forint között bármekkora összegű pénzbírságot kiszabhat. Helyszíni bírság esetén pedig 5 ezer és 150 ezer között mozoghat a helyszíni bírság összege, újabb szabálysértés elkövetése esetén viszont már 200 ezer is lehet a helyszíni bírság. 

A kiszabható bírságok olyan magas összegűek, hogy egy átlagos fizetésből nem lehet befizetni őket, így egy egyszerű rendőrségi bírságnak több hetes elzárás lehet az eredménye.

Mint az ismert, este 8 óra és reggel 5 óra között munka miatt, egészségügyi okból, vagy valamilyen életveszélyes helyzet miatt, illetve kutyasétáltatás miatt lehet kilépni az utcára.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

Mi lesz veled Csanádpalota?

A június 9-i önkormányzati választáson újra polgármestert választott Csanádpalota, ezúttal „szokásos” önkormányzati választás volt – hiszen azelőtt rendkívüli tartottak a településen, – de közel sem volt és lett szokásos a felállás.

Tovább »

kapcsolódó cikkeink