Ugyan Orbán Viktorék a 2024-es olimpiai pályázat visszavonásáról döntöttek, a világjátékok rendezése nem került le végleg a napirendről, a létesítmények pedig úgy tűnik sportesemények nélkül is megépülnek, írja a Népszava.
A lap emlékeztet, hogy Budapest és a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) 2015. július 8-án küldte el a hivatalos szándéknyilatkozatot a 2024-es nyári játékok rendezésére. Ezt végül a Momentum sikeres olimpiaellenes népszavazási kezdeményezésének köszönhetően vonták vissza 2017-ben, miután a hatalom birtokosai szinte biztosra vették, hogy a budapestiek nem támogatnák a rendezvényt, és csúnya politikai pofára esés lenne a vége, ha voksolhatnának róla.
Ugyan az olimpia megrendezése egyelőre lekerült a napirendről, ám a tervezett olimpiai létesítmények megépítése tovább folyt, kivéve az úgynevezett Fradivárosét – a korábbi Építők-sporttelepre tervezett, az összes zöld-fehér szakosztályt egy helyre tömörítő, komplex sportlétesítményét.
A Magyar Kézilabda Szövetség a 2022-es, Szlovákiával közös rendezésű férfi Európa-bajnokságra 22 ezer néző befogadására alkalmas sportcsarnokot húz föl Budapesten, ez a létesítmény is minden szempontból alkalmas lesz később az olimpia kézilabda-mérkőzéseinek (vagy a kosárlabdatorna találkozóinak) lebonyolítására.
A jégkorongszövetség 5-6 ezer néző befogadására alkalmas jégcsarnokot építtet, ahol a játéktér lefedése után a küzdősportok olimpiai versenyszámait is le lehet bonyolítani.
A Budapesti Teniszközpont felépítése várhatóan 17,5 milliárd forintba kerül majd.
A Művészetek Palotája mellé egy 4-5 ezer fős konferencia-központot tervez a kormány, aminek látszólag nincs köze az olimpiai projekthez, de sikeres kandidálás esetén ez lett volna a súlyemelő-versenyek színhelye.
Csepelen egy 40 ezres stadion épül, ahol a 2023-as atlétikai világbajnokságot rendezik. A lelátót úgy készítik el, hogy hatvanezresre lehessen bővíteni egy olimpiarendezés esetén.
A 2024-es játékok házigazdája Párizs lesz, 2028-ban Los Angeles lesz a szerencsés város, 2032-re valószínűnek tűnik egy közös koreai jelentkezés, ebben az esetben szinte biztos, hogy más nem rúghat labdába. Ha ez a pályázat nem készül el, akkor a NOB nagyon szeretné Afrikába vinni az olimpiát, mivel ez az egyetlen földrész, ahol még nem rendezték meg a sporteseményt.
A magyar fővárosnak ezért, a papírforma szerint, 2036 előtt nincs esélye a rendezésre.
De semmi gond, mire ismét szóba jöhetünk esélyes rendezőként, nem csak készen lesznek a szükséges, több százmilliárdba kerülő létesítmények, de az állaguk pont annyira fog majd leromlani a kihasználatlanságnak és a jellemzően gagyi NER-kivitelezésnek köszönhetően, hogy biztos szóba se kerülhessünk esélyes jelentkezőként.
Már, ha addig egyáltalán marad valaki az országban, aki olimpiára szórná a pénzt az életben maradás helyett…