Úgy tűnik, a Fideszhez kapcsolódó visszaélések végeláthatatlan sora egyre kedveltebb tudományos kutatási területet jelent a politikával foglalkozó különféle szervezetek számára. Nemrég az amerikai Yale Egyetem kutatói támasztották alá, hogy Orbán Viktor pártja a közmunkával való zsarolással biztosítja magának a nyomorgó vidéki lakosság szavazatait, most pedig a tavalyi országgyűlési választás kapcsán látott napvilágot egy érdekes tanulmány.
Most Kim Lane Scheppele, az amerikai Princeton Egyetem tanára, egyben Magyarország-szakértő publikált egy, a 2018-as voksolás tisztaságát vizsgáló jelentést.
Az Unhack Democracy Europe civil szervezet, a Netzwerk Politische Kommunikation (netPOL) és az openDemocracy független oknyomozással foglalkozó nemzetközi portál által készített tanulmány több bizonyítékot is felvonultat a kormány ellen, de végkövetkeztetését többek közt 10 online tanúvallomással és 50, választási biztosokkal készített interjúval és matematikai elemzésekkel is igyekszik alátámasztani.
A vizsgálatot végző kutatók 12 állítást fogalmaztak meg a 2018-as magyar országgyűlési választással kapcsolatban, melyek mindegyikét bizonyítékokkal támasztották alá:
1. A szomszédos országok határ menti területeiről szavazókat regisztráltak és a szavazás napján buszoztattak.
Bizonyíték: Kilb József, volt tiszaújlaki polgármester HírTV-nek tett nyilatkozata, amelyben beismerte, hogy több száz szavazót szállított a Fidesznek; választási nyilvántartás; szavazóbiztosok tanúvallomása.
2. Manipulálták a levélszavazatokat.
Bizonyíték: szerbiai sajtójelentések; kinyitott szavazóborítékok; külhoni magyarok körében elért 96 százalékos Fidesz-győzelem.
3. A választókerületekkel való manipuláció.
Bizonyíték: a Fidesz újrarajzolta a választási körzeteket. Az eredmények elemzése azt mutatja, hogy a Fidesz által elnyert körzetek kisebbek.
4. Szavazatvásárlás.
Bizonyíték: szavazóbiztosok tanúvallomása arról, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megyében a szavazók 5000 forintot kaptak, hogy a Fideszre szavazzanak, míg akik erre buzdították őket, szavazatonként 10 ezer forintot tettek zsebre.
5. Szavazók megfélemlítése.
Bizonyíték: több szavazóbiztos is arról számolt be, hogy helyi vállalkozók, tisztviselők és uzsorások fenyegették, zsarolták a szavazókat, hogy a Fideszre húzzák az ikszet.
6. A szavazatmegosztás sokkal gyakoribb volt a billegő körzetekben és a határ menti településeken.
Bizonyíték: szavazatok matematikai elemzése.
7. A Fidesz választási pártokat hozott létre.
Bizonyíték: több bizniszpárt is megbukott az ajánlóíveivel, melyekre a Fidesz íveiről másolták át a szavazatokat.
8. Beavatkozás történt a számlálási folyamatba.
Bizonyíték: több szavazatszámlálói tanúvallomás, köztük egy látássérült hivatalnoké, aki kénytelen volt félhomályban végezni a munkáját. Volt, akivel még az előtt aláíratták a jegyzőkönyvet, mielőtt nekiálltak volna a szavazatszámlálásnak.
9. Nem világos, hogy pontosan hányan szavaztak, a legrosszabb esetben azért, mert egy szavazó többször szavazott, jobb esetben csak inkompetencia miatt.
Bizonyíték: a szavazás napján közzétett hivatalos adatok inkonzisztenciája.
10. Az átjelentkezett szavazók több mint 1 százalékának eltűnt a szavazata.
Bizonyíték: hivatalosan közzétett adatok inkonzisztenciája.
11. A szavazás napján leállt a helyi szavazási eredmények benyújtásának online rendszere.
Bizonyíték: jelentések a szavazásról.
12. A választási szoftvert Fidesz-közeli emberek készítették.
Bizonyíték: LMP-s vizsgálódás eredménye, fénykép.
A tanulmány arra is emlékeztet, hogy ugyan a közvélemény-kutatások egyértelmű többséget jeleztek a Fidesznek, az még az egyenlőtlen választási feltételek mellett sem volt egyértelmű, hogy Orbánék ismét kétharmadot szereznek.
Scheppele a tanulmánnyal kapcsolatban hangsúlyozta:
„Az Unhack Democracy Europe kutatása azt mutatja, hogy ha a választásokat rendesen bonyolították volna le, akkor Orbán még ezen szabályok szerint sem tudott volna ismét kétharmadot szerezni”
A kutató különösen aggasztónak tartja, hogy a választási biztosok tömegesen számoltak be a szavazatok összesítésével és azok lejelentésével kapcsolatos problémákról, valamint az eredmények hitelesítése körüli rendellenességekről.
„És természetesen mindig gyanúsnak tűnt a választási központ számítógépes rendszerének a gyanús összeomlása és az elsöprő Fidesz-győzelem ezt követő bejelentése”
– nyilatkozta Scheppele, hozzátéve:
„Most már tudjuk, hogy mik történtek a színfalak mögött.”
A szakértő szerint annyi szabálytalanság történt, hogy a végeredmény teljességgel „megbízhatatlan”, ez pedig szerinte május 26. kapcsán is komoly kérdéseket vet föl:
„Most, hogy minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a magyar kormány képtelen szabad és tisztességes választásokat tartani, vajon meg szabad-e bíznia Európának a magyar európai parlamenti választás eredményében?”
(alfahir.hu)