Múlt hét csütörtök óta fűtetlen termekben zajlik a nevelés a csanádpalotai Napsugár Óvodában. Szürreális, hogy éppen az év leghidegebb hetében kell fagyoskodnia a gyerekeknek és az ott dolgozóknak az intézményben. Bár ezt szülők jelezték nekünk, az óvodavezető szerint nem így történt.
Az időjárásról nyilvánvalóan nem tehet a fenntartó, ami jelen esetben egy önkormányzati társulás (Csanádpalota, Királyhegyes, Kövegy), melynek elnöke a csanádpalotai polgármester, tehát az önkormányzat, arról viszont igen, hogy egy hete fagyoskodnak a 3-6 éves gyerekek és az ott dolgozók az intézményben. Információink szerint gázkazán gondoskodna a fűtésről, persze ha jó lenne. Nem tudni, hogy miért nem hívtak szakembert a település egyik legfontosabb épületéhez. Dolgozóktól és szülőktől kapott értesüléseink szerint 14-15 fok van az épületben, így több szülő arra kényszerült, hogy munka helyett inkább otthon maradjon a gyermekével, hiszen ebben a járványokkal, betegségekkel terhelt időszakban főleg nem hagyhatja a gyermekét fűtetlen helyen.
A törvény pontosan leírja, hogy milyen feltételeknek kell teljesülnie ahhoz, hogy működhessen az óvoda. Íme az ide vonatkozó rendelkezés:
„13/A. § * (1) * Az óvodai, iskolai, kollégiumi foglalkozásokat az óvoda, a kollégium helyiségeiben, az iskola tantermeiben, illetve egyéb, a foglalkozás megtartására alkalmas helyen kell megszervezni. Az óvodán, iskolán, kollégiumon kívül akkor szervezhető foglalkozás, ha a gyermekek, tanulók intézményi felügyelete a külső helyszínen, továbbá az oda- és visszajutás közben biztosított. Az óvodán, iskolán kívül szervezett foglalkozásról a szülőt előzetesen tájékoztatni kell. Abban az esetben, ha a külső helyszínre történő eljutás akadályozza más tanítási óra megtartását, gondoskodni kell a kiesett tanítási óra pótlásáról.
(2) * Amennyiben a nevelési-oktatási intézmény csoportszobáiban és tantermeiben a műszaki, működési feltételek tartós hiánya miatt a hőmérséklet legalább két egymást követő nevelési, oktatási napon nem éri el a húsz Celsius-fokot, az igazgató a fenntartó és a működtető egyidejű értesítése mellett rendkívüli szünetet rendel el, és a rendkívüli szünet elrendeléséről tájékoztatja a szülőket. *
(3) A (2) bekezdésben meghatározott rendkívüli szünet időtartama alatt az intézmény fenntartója saját fenntartásában működő másik intézményben köteles gondoskodni a) a szülők kérésére a gyermekek, tanulók felügyeletéről és étkeztetésük megszervezéséről,”
(Forrás: 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról)
Ahogy fent is olvasható, 20 Celsius-foknak kellene lennie. Ezen kívül tájékoztatni kellene a szülőket jelen rendkívüli helyzetről, azonban sok szülő csak akkor értesült a fűtetlen intézményről, amikor megérkezett az óvodába. Az óvoda működtetése kötelező feladata a településnek, de hidegben tanul, hidegben eszik, hidegben alszik közel 100 gyermek.
Nem ismerjük pontosan az okokat, de azt tudjuk, hogy a gyermekek megfelelő körülmények közötti nevelése és oktatása nem pénzkérdés, hanem létkérdés. Bízunk benne, hogy ezt a társulásnál és a csanádpalotai önkormányzatnál is tudják.
Óvodavezető: volt meghibásodás, de csak egy napig
Bár a fenti értesülést szülők jelezték nekünk, tehát elég biztos helyről jött, cikkünk megjelenése után reagált az óvodavezető, aki azt írta: „a 1,5 éves szervizelt gázkazán valóban meghibásodott, de a szülők folyamatos tájékoztatást kaptak erről és a gyerekek nem voltak hidegben. Az óvodát nem zártuk be, mert összevont csoportban vártuk azokat a gyerekeket, akiknek a szülei az óvodai nevelés mellett döntöttek. Két csoportszobát fűtöttünk fel alternatív módon, amivel 22-23 Celsius fokot tudtunk biztosítani. A fenntartóval egyeztetve, a hivatalos márkaszerviz gyors kiérkezése után egy napos szereléssel sikerült elhárítani a bajt!”