A Maros alacsony vízszintjének köszönhetően egy középkori monoxylon, vagyis egy darab fatörzsből kivájt csónak maradványai kerültek felszínre Arad közelében. Járókelők lettek figyelmesek folyóparti séta közben a vízből kikandikáló csónakmaradványra, és értesítették az Arad Megyei Múzeumot.
Az aradihirek.ro cikke szerint az archeológusok megállapították, hogy a szakirodalomban monoxylonnak vagy einbaumnak nevezett, azaz egy darab fatörzsből kivájt vízijárműről van szó – nevezik még bodon- vagy bödönhajónak is –, amely az iszapba ágyazódott. A múzeum illetékesei azt nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek, hogy feltételezéseik szerint a középkorban sószállításra használt csónak roncsai heverhetnek a folyó medrében, de szénizotópos kormeghatározással fogják megállapítani, hogy mikor is készülhetett.
A régészek azt vizsgálják, hogy ki tudják-e emelni a csónakmaradványt a folyóból anélkül, hogy végzetesen megsérüljön. Ha sikerül a művelet, a leletet restaurálás után kiállítanák a múzeumban, ahol egyébként látható egy hasonló, 11 méter hosszú monoxylon, amit 2012-ben a Maros alsó szakaszán, Zádorlak (Zădăreni) közelében találtak, és szintén az alacsony vízszint hozta felszínre.
(Fotó: Arad Megyei Múzeum)
Egy válasz
Sószállításra ez szerintem kicsi volt. Azt tutajokon, bárkákon szállították.