đŸ“· ElĂ©rtĂŒk-e az ’56-os Ă©s a ’89-es fiatalsĂĄg vĂĄgyĂĄt?

SzĂ©p szĂĄmĂș Ă©rdeklƑdƑvel tartott megemlĂ©kezĂ©st a Tisza PĂĄrt MakĂłn, szerda reggel a kopjafĂĄknĂĄl. BeszĂ©det Ferenczi GĂĄbor Ă©s Leitner SzilĂĄrd mondott, majd koszorĂșztak, mĂ©cseseket helyeztek el, vĂ©gĂŒl elĂ©nekeltĂ©k a Tavaszi szĂ©l vizet ĂĄraszt c. dalt.

Ferenczi Gåbor történelmi felidézésében kifejtette: a sztålinizmusban elnyomott nép szenvedett, a rendszer a szellemet is meggyötörte és nem csak az egyszerƱ embereket nyomorította meg, hanem a tårsadalom széles rétegeit. Mindeközben az ållami propaganda eltorzította a valósågot, de Nagy Imre szavai reményt adtak.

OktĂłber 30-ĂĄn megkezdƑdött a szovjetek kivonulĂĄsa, de mĂĄr mĂĄsnap terveztĂ©k a visszavĂĄgĂĄst. A november 4-i hadmƱvelet gyorsan elĂ©rte cĂ©ljĂĄt, Nagy Imre beszĂ©de gyorsan elhallgatott a rĂĄdiĂłban, majd KĂĄdĂĄr JĂĄnosĂ©k november 7-Ă©n szovjet tankokkal megĂ©rkeztek az orszĂĄgba. A forradalom Ă©s szabadsĂĄgharc sorĂĄn 2500 fiatal hunyt el, 35 ezer fƑ ellen indult eljĂĄrĂĄs, ebbƑl 22 ezret Ă­tĂ©ltek börtönbĂŒntetĂ©sre, 229 fƑt halĂĄlbĂŒntetĂ©sre, 13 ezret internĂĄltak a SzovjetuniĂłba, 211 ezren pedig kĂŒlföldre menekĂŒltek.

Több mint 30 Ă©vvel ezt követƑen ĂșjratemettĂ©k Nagy ImrĂ©t, Ferenczi pedig felidĂ©zte OrbĂĄn Viktor 1989. jĂșnius 16-i beszĂ©dĂ©t:

,,Mind a mai napig 1956 volt nemzetĂŒnk utolsĂł esĂ©lye, hogy a nyugati fejlƑdĂ©s ĂștjĂĄra lĂ©pve gazdasĂĄgi jĂłlĂ©tet teremtsen. [
] VisszakĂ©nyszerĂ­tettek minket abba az ĂĄzsiai zsĂĄkutcĂĄba [
]”.

A rendszervĂĄltĂĄs Ăłta ismĂ©t eltelt több mint 30 Ă©v, tegyĂŒk fel a kĂ©rdĂ©st: az ’56-os Ă©s a ’89-es fiatalsĂĄg vĂĄgyĂĄt elĂ©rtĂŒk? Kiutat talĂĄltunk az ĂĄzsiai zsĂĄkutcĂĄbĂłl, vajon a nyugati jĂłlĂ©t ĂștjĂĄra lĂ©ptĂŒnk?

– zĂĄrta gondolatait Ferenczi.

Leitner SzilĂĄrd arrĂłl beszĂ©lt, minden korszakban harcoltak az emberek azĂ©rt, hogy megĂ©lhessenek. A szabadsĂĄg soha nem magĂĄtĂłl Ă©rtetƑdƑ, amikor valamelyik generĂĄciĂł elengedi, akkor elveszĂ­tjĂŒk, amiĂ©rt Ƒseink harcoltak.

Ma demokrĂĄcia van, mert itt ĂĄllhatok Ă©s beszĂ©lhetek. De az Ă©n szavam el fog jutni annyi emberhez, mint annak a propagandistĂĄnak a szava, aki senkit sem Ă©rdekel? – tette fel a kĂ©rdĂ©st. Leitner szerint 1956-ban „valamelyik gombot nem a megfelelƑ helyre gomboltuk be” Ă©s Ășgy tƱnik, nincs meg az a szabadsĂĄg, amit szeretnĂ©nk. InkĂĄbb ellenƑrzĂ©s van Ă©s az alatt lĂ©tezĂŒnk, Ƒ azonban ezt nem szeretnĂ©, ahogyan azt sem, hogy összeugrasszĂĄk a fiatalokat az idƑsekkel, hiszen ugyanazĂ©rt harcolunk.

A MakĂłi CsĂ­pƑs Ășj Facebook oldalĂĄra mĂ©g több fotĂłt töltöttĂŒnk fel:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzåszólås?

Az e-mail cĂ­met nem tesszĂŒk közzĂ©. A kötelezƑ mezƑket * karakterrel jelöltĂŒk

Legfrissebb hĂ­reink

kapcsolĂłdĂł cikkeink