Ezért mutatnak más értéket az utcai- és az otthoni hőmérők és az előrejelzés

Kánikula idején sokszor tapasztaljuk, hogy az előrejelzett hőmérséklet mintha elmaradna a tapasztalttól: „Biztosan csak 30 fok volt, mert sokkal többnek tűnt?” vagy „Az én hőmérőm 37 fokot mutatott, és a köztéri hőmérő még ezen is túltett…Mindenkinek igaza van, a megoldás pedig abban rejlik, hogy nem ugyanazt a hőmérsékletet mérik a különböző műszerek – írja honlapján az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Az OMSZ által üzemeltetett, kalibrált műszerek szigorúan a levegő hőmérsékletét mérik. Az automata hőmérő érzékelője kerülhet hőt sugárzó tárgyaktól távol, árnyékolt, szellőző, fehér, fa hőmérőházba, vagy un. árnyékolóba, amit a talajtól 2 m-re helyezünk el. Az automata állomások hőmérséklet érzékelőit évente cseréljük és kalibráljuk. Erre azért van szükség, mert ilyen módon hasonlíthatók össze a világ bármely pontján végzett mérések.

A konyhaablakba kihelyezett hőmérők hiába vannak árnyékban, közel vannak a ház falához, amely nyáron jelentős hőt sugároz ki, ezáltal azt mérjük meg, hogy milyen meleg a levegő egy hősugárzó felülettől néhány centiméterre.A köztéri hőmérőket pedig valójában szinte direkt éri a napsugárzás, sőt, sokszor közvetlenül egy fekete fém felület felett helyezkednek el. Így ilyenkor nem a levegő, sokkal inkább a hőmérő szenzor (ami fém) hőmérsékletét mérjük, vagy azt, hogy egy napra kihelyezett, fekete fém tárgyhoz közel hány fok van. Így nem meglepőek a sokszor extrém értékek, amik a nagy kijelzőn megjelennek.

Valójában egyik sem hibás, illetve mind jó valamire

A hivatalos meteorológiai mérések elengedhetetlenek az összehasonlíthatóság, illetve a számítógépes modellek futtatása szempontjából. Az ablakba kihelyezett hőmérő is fontos lehet a reggeli ruhaválasztáskor. A köztéri hőmérők pedig sokszor sokkal közelebb állnak hőérzetünkhöz, mint az említett léghőmérséklet.

A hőérzet értéke jóval több mindentől függ, mint a hőmérséklet: számít a szél, a felhőzet, a levegő nedvességtartalma, az egyén öltözete, vagy az utcai hőmérő esetén a fém felület fizikai tulajdonságai, a napsugárzás beesési szöge stb.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

kapcsolódó cikkeink