A fejünkben a juhászok egy lassan teljesen elmúló korszak legendás képviselői, akik békében és harmóniában élnek a természettel és az emberekkel egyaránt. Most Csanádpalotán egy teljesen más kontextusban mutatkozott be egyikük. (Fotó: illusztráció.)
Információink szerint egy csanádpalotai juhász közfeladatot ellátó személyre támadt, amikor az felhívta a figyelmét a legeltetési tilalomra, amelyre a férfi évek, évtizedek óta fittyet hány. Mint eddig minden alkalommal, ezúttal is hivatalos módon, a szabályoknak megfelelően tájékoztatta a juhászt, aki erre agresszívan reagált. Kijelentette, hogy rá nem vonatkoznak a törvények és a jogszabályok és különben is, neki a megyei főállatorvos külön engedélyezte a legeltetést.
Kerestük a hatóságot (választ még nem kaptunk), de gyaníthatóan ilyen nem történhetett, mivel április 20-ig legeltetési tilalom és ebzárlat van érvényben a rókák veszettség miatti immunizációja végett. Kutakodtunk az ügyben és arra jutottunk, hogy a törvény alól nincs kivétel, hiszen bár Magyarországon régóta nem volt járvány (valószínűleg éppen az immunizáció miatt), de mivel nagyon veszélyes az emberre nézve (gyakorlatilag oltás nélkül biztos halálos kimenetelű), így gyanú esetén az orvosok még akkor is beadják az oltást, ha tudják, hogy az adott személy rendelkezik vele.
A juhász azután betondarabokat dobott a feladatát teljesítő hivatalos személyre. Az ügyben rendőrségi feljelentés született, hivatalos személy elleni erőszak miatt, amely büntetőtétel esetében 2-5 évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható. A feleket meghallgatták, nyomozást rendeltek el az ügyben.
Mint megtudtuk, a történetnek komoly és hosszú évekre visszanyúló előzményei vannak. Tavaly is hasonló affér folyományaként kiderült, hogy a legeltetési tilalmat megszegő juhász kutyái nem voltak oltottak, némelyikük chip-pel sem rendelkezett. Ezen felül a tanyán kuvaszok is vannak, amelyek egy program keretében kerültek kihelyezésre a fajta megmentése céljából, ám meg nem erősített információk szerint tartásuk is hagy kívánni valót maga után. Már állatvédők is jártak a helyszínen korábban.
Juhászunk bűnlajstroma is igen veretes. Évekkel ezelőtt egy kocsmai konfliktus során bicskájával levágta egy ember haját, a 2024-es választások előtt pedig az egyik jelöltet bántalmazta eltérő politikai nézetei miatt. Az ügyben garázdaság miatt indult eljárás és pénzbírságra ítélték. Arról nem is beszélve, hogy évtizedek óta más földjén legeltet, sokszor jelentős anyagi károkat okozva a gazdálkodóknak. Több gazdától megtudtuk: tudnak róla, de agresszív viselkedése miatt tartanak tőle, így inkább elviselik a garázdálkodását.
Ahogy mondják sokan: „Nagy kanala van az önkormányzatnál, nem érdemes vele ujjat húzni!”. Volt rá példa, hogy a vadászokat gyanúsította meg koholt vádakkal, akkor is az ő pártjára állt az önkormányzat, de történt még egy ennél is szürreálisabb eset. A tanyája melletti – egyébként önkormányzati tulajdonú – utat évtizedek óta karban tartotta egy család (saját költségén), azonban a juhásznak nem tetszett az útra szórt homok, így elérte az önkormányzatnál, hogy tüntessék azt el. Az önkormányzat kivonult és az akkor még képviselő, ma már polgármester, Kovács Gábor hathatós felügyelete mellett „helyreállították” az eredeti rossz állapotot. Figyelmen kívül hagyva, hogy a mezőgazdaságban dolgozók milyen rossz körülmények között jutnak ki a földjeikre sok milliós gépeikkel, amelyek javítása is nyilvánvalóan költséges. Az utat az önkormányzat nem tartja karban azóta sem.
Külön érdekesség, hogy cikkünk főszereplője igazi celebnek mondható juhász kis hazánkban, hiszen megbecsült tagja a juhász-társadalomnak, nemzetközi juhász találkozókra hívják előadni és tevékenységét etalonnak tekintik – azonban a helyiek első kézből másról tudnak beszámolni, ami a dokumentumfilmekből és újságcikkekből rendszeresen kimarad. Csanádpalotán ismerik, de sokan tartanak tőle (talán jogosan) és csak annyit mondanak lemondóan, hogy „vannak egyenlőbbek az egyenlőknél itt Palotán”.
Azonban a törvények mindenkire vonatkoznak, az önkormányzat és a hatóságok sem hunyhatnak folyton szemet és valószínűleg a károsultak is előbb-utóbb megelégelik és nem rendezik el a túlkapásokat, garázdaságokat egy egyszerű kézlegyintéssel. A gazdálkodóknak is fokozottan ügyelnie kell a felelős állattartásra, különösen egy olyan időszakban, ahol olyan járványok veszélyeztetik az állatállományokat és gyakorlatilag ezzel gazdaságunkat, életünket is, mint a száj- és körömfájás, a kiskérődző pestis, kéknyelv, a leukózis, a madárinfluenza és a veszettség.