Marosvári Attila három friss kötetét mutatják be a Somogyi-könyvtárban június 11-én (kedd) 16:30-kor. A beszélgetést Tóth Marcell történész-doktorandusz, levéltáros vezeti majd, a felek Marosvári Attila történész-levéltáros és Gellért Ádám nemzetközi jogász, az Erőszakkutató Intézet ügyvezetője.
A vidék lázadása 1918 őszén. Erőszak és hatalomátrendeződés Csanád vármegyében
Mi vezetett az addig precedens nélküli 1918. novemberi erőszakhullámhoz Csanád vármegyében?
Marosvári Attila nemcsak az okokat azonosítja, hanem bemutatja az erőszak kitöréséhez vezető feszültséggócokat, az elkövetőket és az áldozatokat, meghatározza azokat a motívumokat, amelyek a bűncselekmények mögött meghúzódhattak, illetve áttekinti azokat az állami és helyi intézkedéseket, amelyek az erőszakhullám megfékezését célozták.
Vérengzés Apátfalván (1919. június 23-24.)
június 23-án reggel mintegy kétszáz elkeseredett apátfalvi parasztember meglepetésszerű rohammal szétkergette a községükben rekviráló román katonákat. Az első összecsapásnak két magyar és három román áldozata volt. Aznap délután román katonai alakulatok vették körbe a Csanád vármegyei községet, és tisztogató akcióba kezdtek.
A román megszállási politika Magyarországon (1919-1920)
Az 1919–1920-as magyarországi román katonai megszállás története máig feldolgozatlan. A témát érintő munkák alapvetően az eseményeket rögzítik, s csak elnagyolt képet nyújtanak arról, hogy milyen megfontolások alakították a román megszállási politikát.