Már összesen három egyedi, kézzel faragott pad ékesíti a Szikszai György Református Általános Iskola udvarát. Ebből egyet tavaly adtak át a diákoknak, hétfőn pedig kettőt avattak fel.
Bertus-Barcza Csabánétól, a Szikszai György Református Általános Iskola, Óvoda és Bölcsőde főigazgatójától megtudtuk: az állapotuk miatt kivágásra ítélték az iskola udvarán álló diófákat. Gondolkoztak rajta, hogyan tudnák megtartani őket úgy, hogy tovább éljenek a fák, annak ellenére, hogy kiszáradtak. Végül egymásra találtak Bárdi Andreával, aki közismert arról, hogy fából készít alkotásokat.
Igaz, az új padok még nem azokból a diófákból vannak, mert azoknak még ki kell száradniuk. Tavaly egy rókát és nyuszit ábrázoló pad készült el, most egy gólya egy hallal látható, valamint két medve. Így a főépület előtt az élővilág jelenik meg és az volt a koncepció, hogy a természetet mutassák be a gyerekeknek, akár az oktatásra is felhasználva.
Bárdi Andrea fafaragó elmondta, hogy látványfaragás keretében kezdte el a munkát, vagyis a gyerekek láthatták, hogyan zajlik. Ez tetszett a diákoknak is, kíváncsiak figyelték a munkafolyamatokat és az eszközöket, reméli, így talán jobban vigyáznak rá. Láncfűrésszel alakította ki a formát, utána finomabb eszközökkel a részleteket. Ezek az állatos figurák igényeltek a színeket is, így festést is kaptak.
Az állatok egy-egy rönkből vannak, az arányok miatt az alkotó fényképről nézte a megjelenésüket. Eredetileg nem volt tervben, de úgy jött ki, hogy a macik a mancsukban tartják a padot. Bárdi Andrea elmondása szerint a tervezés egy nagyobb fázis, például az ülésmagasságot is figyelembe kell venni. A tervezéstől a kész állapotig 1 hónap is eltelhet, ha alapos minden munkafolyamat.
A művész és az iskola azt tervezi, hogy az alsó tagozatnál mesefigurás ülőkéket létesítenek és az óvodába és a bölcsődébe is kerülnének hasonlók.