A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság folyamatosan nyomon követi a telepesen fészkelő madarak állományainak alakulását. A hajdani nagylaki kendergyár mellett egy különösen fajgazdag fészektelepre bukkantak: a varjak és a vércsék mellett bakcsók és kis kócsagok is költöttek itt. (A fotón: vörös vércse, kék vércse, vetési varjú, kis kócsag, bakcsó a nagylaki fészektelep lakói/Fotó: Balla Tihamér/kmnp.hu.)
Az igazgatóság Makói Tájegységének délkeleti szegletében, Nagylak határában, közvetlenül a magyar-román országhatár mellett, egy kis erdőben néhány éve kialakult egy kisebb vetési varjú fészektelep. A júniusi kék vércse felmérés során, a nagylaki varjútelepen is észleltek 2 pár kék vércse költését. Rajtuk kívül egy pár vörös vércse is varjúfészekben rakott tojást a területen, náluk viszont ebben az időszakban már tollas fiókák sorakoztak a fészek szélén.
Kis kócsagok és bakcsók fiókái is nyújtogatták a nyakukat és hallatták jellegzetes hangjukat. Néhányuk már abban a korban volt, hogy a fészekből kilépve, az ágakon mászkált. A nemzeti park munkatársai alaposabban szemügyre vették ezek után a területet, s legalább 12 pár bakcsó és 10 pár kis kócsag költését regisztrálták.
A hajdani nagylaki kendergyár kenderáztató tavai is a közvetlen szomszédságban vannak, a határ román oldalán pedig halastavak találhatók, így a gémfélék is megtalálják létfeltételeiket a területen. Ennek köszönhetően alakulhatott itt ki, ez a nem mindennapi, fajgazdag fészektársulás – olvasható a nemzeti park oldalán.