„Privát alapítványokba helyezi az állami vagyont a magyar kormány” címmel sugárzott riportot a svájci SRF televízió – számolt be róla a 24.hu.
A tudósításban kitértek rá, hogy az Orbán-kormány egyetemeket, a kastélyokat, a termőföldeket és energetikai vállalatokat akar „közérdekű” alapítványokba helyezni, amelyek vezetőségében a Fideszhez hű személyek ülnek.
Sissi kedvenc kastélya ma már a turisták kedvelt úti célja. Most a kormány egy magánalapítványnak adja a kastélyt
– hangzik el a riportban a Gödöllői Királyi Kastélyról.
A beszámolóban kiemelik, már Magyarország vezető gazdasági felsőoktatási intézménye, a Corvinus Egyetem sincsen állami kézben. 2019 júliusában ugyanis a magyar kormány átadta az egyetemet egy alapítványnak, most pedig a rektor helyett az alapítvány dönti el, hogy ki taníthat, illetve az alapítvány ellenőrzi a költségvetést is.A jövőben összesen 32 alapítvány veszi át az állami intézményeket. Egyetemek, klinikák, energetikai és gyógyszeripari vállalatok, kikötők, kastélyok, múzeumok, színházak kerülnek alapítványok kezébe. Az alapítványok tagjairól (a kuratórium tagjairól) a kormány dönt. Az alapítványi megbízatás élethosszig tart – fogalmaznak, majd hozzáteszik: az alapítványi vezetők közül többen a jelenlegi Orbán-kormány miniszterei. Az állami tulajdon magánalapítványokba való átvezetése a felsőoktatásban halad a legnagyobb léptekkel: az ország 21 állami egyetemének felét ma magánalapítványok működtetik.
Az SRF megkereste a magyar kormányt és a Fideszt is, hogy kommentálják a vádakat, de nem kívántak nyilatkozni. A videót ide kattintva lehet megnézni.