Gigantikus installációkkal, sztárfellépőkkel, táncosokkal rendeztek felvonulást augusztus 20-án az Andrássy úton. A menetben egy guruló ezüst turul, egy hatalmas csodaszarvas, egy 9 méter átmérőjű korona, és egy arany Szent István óriásszobor is megjelent. A felvonulás zárójelképe egy 60 méter hosszú, varrott magyar zászló volt.
A közönségből volt, akinek elnyerték a tetszését a szobrok, de a felvonulás és a guruló installációk több negatív kritikát is kaptak. Az ellenzéki pártok közül volt olyan, aki giccsparádénak minősítette a felvonulást, más csak annyit írt: a kormány eltévedt, minden tekintetben.
A Jobbik szerint gyalázatos, hogy közpénzből ilyet rendeztek.
,,Szent István királyunkból egy ilyen Szent István dodzsemet csináltak, most már a köznyelv szerint, a Szent Korona tényleg egy stilizált és gagyi változatban gördült elénk, a turult pedig félmeztelenek húzták. Megint megmutatkozott az, hogy a Fidesz álnemzeti és álkeresztény”
– fogalmazott az RTL Híradónak Brenner Koloman, a Jobbik országgyűlési képviselője.
Az RTL Híradó szerette volna megtudni a kormánytól, hogy mennyi pénzt költöttek el a felvonulásra és az arra készített szobrokra, illetve, mi lesz a sorsa az alkotásoknak: megtartják-e azokat, vagy csak egyszeri alkalommal lehetett-e őket látni.
,,Nincs róla tudomásom, és nem tudok konkrét összeget mondani önnek. Az azzal kapcsolatos esztétikai vitával összefüggésben megértő vagyok”
– fogalmazott a Híradó riporterének kérdésére Gulyás Gergely a szombati kormányinfón.
Az már korábban kiderült, hogy a teljes augusztus 20-i ünnepségsorozatra, a budapesti tűzijáték nélkül, legalább 4,6 milliárd forintot költ el a kormány.
Az RTL Híradó kérdésére most írásban még annyit válaszoltak: a tűzijátékon kívüli költségekkel még nem számoltak el. Azt is írták: az alkotásokat természetesen eltárolják, és a későbbi ünnepeken is felhasználják őket.