Makói települési érték lett az Istók-ház és Lator László is

Fél év után ismét ülésezett a József Attila Múzeumban a Makói Települési Értéktár bizottsága. Nyolc új érték javaslatát fogadták el – számolt be róla a testület a napokban.

A következők kerültek bele az értéktárba:

  1. Espersit-ház,
  2. Lator László költő, műfordító,
  3. Makói Polgári Fiúiskola épülete (Makó, Szent István tér 14-16.),
  4. Makó környéki pásztornemzedékek,
  5. Istók Margit zongoraművész, zongoratanár,
  6. Elfeledett építőmester – Kövecs Antal,
  7. Bíró Annamária munkássága,
  8. Istók-ház (Makó, József Attila u. 10.).

Az Espersit-ház a múzeum irodalmi kiállítótere. Nevét Espersit Jánosról kapta, aki az irodalmi élet és művészetek mecénása volt a városban. A házban megfordult többek között József Attila, Juhász Gyula, Diósszilágyi Sámuel, Vén Emil. Az épületben működő kiállítóterem korabeli kéziratokkal, könyvekkel, fényképekkel, festményekkel és berendezési tárgyakkal fogadja a látogatókat.

Lator László hadifogságba került a második világháború alatt, majd átszökött Magyarországra, és Makóra ment a szülei után. Tanulmányait a makói gimnáziumban folytatta, ahol társaival létrehozta a József Attila Kört, és jelentős irodalmi esteket is szerveztek. Az irodalomtörténész, költő, műfordító szeretettel járt később vissza Makóra, író-olvasó találkozókon vett részt, beszélgetéseken idézték fel a fiatalkori emlékeit.

Istók Margit zeneművészeti pályáját egy betegség akasztotta meg, ezt követően a makói Állami Zeneiskola alapító tanára lett és élete végéig az intézmény országos hírű zongoratanára volt. Az Istók-ház a József Attila utcában álló házát jelenti és végrendelete szerint csak művészeti, kulturális funkcióval lehet hasznosítani.

Biró Annamária (1951–1998) Makón született, Szegeden a Tömörkény István Iparművészeti Gimnázium kerámia szakán érettségizett és kerámiakészítő szakmunkásvizsgát tett. Népi iparművészként számos kiállítása volt és több díjat is kapott.

Kövecs Antalhoz fűződik a Bartók iskolaépület emeletráépítése és a mostani Szignum iskola terveinek elkészítése.

(Fotó: Makói települési értéktár)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

kapcsolódó cikkeink

Ökörszemektől hangosak a Maros-menti erdők

A csendes, téli erdőkben messzebbre hallatszanak a hangok, mint a többi évszakban. Ha leülünk a Maros partján és kicsit hallgatózunk, akkor szinte biztos, hogy kis idő múlva megüti a fülünket a marosi erdők legnagyobb harkályának, a fekete harkálynak a rikoltása. Meghallhatjuk a nagy fakopáncsok élelemkereső kopogtatását is.

Tovább olvasom »