Istók Margit a makói Állami Zeneiskola alapító tanára volt (a botrányos körülmények között bezárt Bartók iskoláé) és országos hírű zongoratanár. Kedden, születésének 124. évfordulóján rá emlékeztek.
Istók Margit Földeákon született 1901. március 26-án. Zenei tehetsége annyira nyilvánvaló volt, hogy szülei a leghíresebb tanintézetek egyikébe, a budapesti Szent Erzsébet Nőiskolába íratták be. Itt Erkel Ilona, a nagy zeneszerző unokája oktatta zongorára. Később a Zeneakadémiára már fölvételi nélkül jutott be. Éppen Párizsba készült, amikor ínhüvelygyulladás támadta meg. Több műtétet mindig visszatért betegsége, végül ezek a viszontagságok annyira megviselték, hogy már csak hazavágyott és örökre lemondott a koncertező művész sokat ígérő pályájáról.
Hazakerülve belefogott a zongoratanításba, több évtizeden keresztül tanított a városi munkaközösség keretein belül, majd 1968-ban a Bolemann Dénesné kezdeményezésére létrejött makói Állami Zeneiskola alapító tanára lett. Ettől kezdve szinte élete végéig a Bartók Béla Ének-Zenei Általános Iskola és Állami Zeneiskola országos hírű zongoratanára volt.
Istók Margitra emlékezve kedden az egykori Bartók Iskola épületénél gyülekeztek, ahol elsőként a Bartók Béla szobornál helyezték el az emlékezés virágait. Kerek Ferenc, az SZTE Bartók Béla Művészeti Karának dékánja mondott megható beszédet Istók Margit emléktáblájánál, amelyet Tiszlavicz László alpolgármester, Szentpéteri Csilla Prima Primissima díjas zongoraművész, valamint az Istók Margit Alapítvány tagjai és a Makói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola vezetői közösen koszorúztak meg – adta hírül az önkormányzat.
Ezek után átsétáltak az Istók-házhoz, ahol Szentpéteri Csilla osztotta meg személyes emlékeit, mesélve az itt eltöltött időkről és a közös pillanatokról. Szikszai Zsuzsanna, a József Attila Városi Könyvtár és Múzeum igazgatója a megemlékezés során érdekességeket idézett fel az életmű kapcsán. A háznál közösen az emlékezés virágait az épület ablakának párkányaira helyezték.
Mint az ismert, hogy az Istók Margithoz köthető zeneiskolát kiürítik, azt a a tanév utolsó hetében jelentették be 2022-ben, ráadásul akkor még „szünetelést” emlegetett a fenntartó Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ. A szülők megtámadták a döntést és jogilag, szabályosan még mindig nem zárult le a Bartók bezárása. A Bartók egyébként nem lesz sokáig üres: felújítják a Kálvin téri és a Hold utcai óvodát és paradox módon az ovisok a volt Bartók iskola épületébe költöznek, amit pont azért zárt be a tankerület, mert túl korszerűtlennek találták.
(Fotó: Makó Város Hivatalos Oldala)