Kübekháza Trianonja 1918-ban már azzal kezdődött, hogy a falu három esztendőre szerb fennhatóság alá került. Kübekháza területén a későbbiekben meghúzott két másik állam határa pedig emberi életeket, rokoni, baráti, gazdasági kapcsolatokat szakított szét, a falu pedig elveszítette területeinek jelentős részét. A falu ,,második Trianonja” a II. világháború szedte helyi áldozatokkal, a helyi németek elüldözésével és kitelepítésével, a kuláküldözéssel és a kollektivizálással folytatódott, amely évtizedekre nyomorította meg az egykor szebb napokat látó falu életét.
A Trianoni Békediktátum aláírásának 100. évfordulójának pillanatában, pontban 16 óra 32 perckor kondultak meg 100 másodpercre Kübekháza főterén a Szent István király katolikus templom gyászharangjai és onnan 3 kilométerre lévő Hármashatárkőnél (Triplex) rendezett csendes megemlékezésen hangzott fel kürtből Chopin Gyászindulója és az Il Silencio. Kübekháza Képviselő-testülete, a falu lakói, a megjelent emlékezők, az újhartyáni sváb fiatalok és a német nemzetiség képviselője, a szomszédos vajdasági Rábé és Majdán lakói helyezték el a megemlékezés virágait a Triplex talapzatánál – olvasható a Kübekháza Hírszolgálat beszámolójában.
Molnár Róbert polgármester a rövid ünnepség végén a résztvevőknek megköszönte, hogy közösen emlékeztek egy nemzet és egy falu sorstragédiájára, ahol „Megfogyva bár, de törve nem, Él nemzet e hazán.” – idézte Vörösmarty Szózatát.
Június 4-e délelőttjén félárbócra engedték Kübekháza Országzászlaját, az árbócokon lévő valamennyi nemzeti lobogót, minden középületere, még a főtéri COOP Szuper Marketre is kitűzték a gyászlobogót, a Kübekházi Kisszatócs pedig egy egész kirakatot szentelt trianoni megemlékezésére.
(Kübekháza Hírszolgálat, fotók: Kátai Dalma, Németh Tamás)