Mára újabb sztrájknapot hirdetett a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a köznevelési és szakképzési intézményekben, ennek oka a kormány által, március elején közzétett, státusztörvény nevű javaslat.
A pedagógusok szerint a teljes köznevelési rendszert érintő átalakítás nem alkalmas a szakemberhiány kezelésére, ráadásul tovább rontja a tanszabadság helyzetét és a béremelést sem garantálja megfelelően.
A javaslat ellen a különböző szervezetek petíciót indítottak és eddig több mint 4700 tanár jelezte, hogy felmondanak, ha elfogadják a törvényt.
A mai sztrájkfelhíváshoz a Makói József Attila Gimnázium is csatlakozott és a jelenlegi ismeretek szerint 24 szegedi intézmény, 2 szentesi és 5 Szeged-környéki iskola is.
A Belügyminisztérium dollárbaloldalozással reagált
A Belügyminisztérium a PDSZ nyilatkozatára és hétfői akcióira reagálva azt közölte, hogy a törvénytervezetek a pedagógusok új életpályáját, a köznevelés színvonalának javítását szolgálják. Az oktatásban a gyermekek az elsők, a pedagógusok további béremelésére, egyszerűsített előmenetelre számíthatnak. Aki jobban tanít, többet foglalkozik a gyerekekkel, jobban kereshet.
A Belügyminisztérium ezután a PDSZ-t támadta azzal, hogy „a baloldal politikai szervezeteként viselkedik, sztrájkokat és tüntetéseket szervez” ahelyett, hogy szakmai partnerként együttműködne az oktatásért felelős minisztériummal „abban, hogy közösen jobbá tegyük a gyermekek oktatását, a szülők elégedettségét és a pedagógusok helyzetét”.
Az uniós források kifizetésének elmaradásáért az ellenzéket teszik felelőssé:
,,a dollárbaloldal hathatós közreműködésének köszönhetően Brüsszel továbbra is húzza az időt a Magyarországnak járó uniós források kifizetésére. Az idei pedagógusbér-emeléshez Brüsszel 166 milliárddal tartozik.”
Ami a nagy felháborodást kiváltó új felmondási szabályokat illeti, a közlemény úgy fogalmaz, hogy
,,azt szolgálják, hogy a gyermekek és a szülők számára kiszámíthatóvá váljon a tanév, és a tanárok ne tanév közben váltsanak munkát, hanem vigyék végig az osztályaik tanítását a tanév végéig.”