Megszüntetnék a szabad orvosválasztást, korlátoznák a betegek látogatását, erősítené az állami irányítást – egyebek mellett ezt is tartalmazza a hamarosan az Orbán-kormány elé kerülő, a belügyi tárca által tervezett, az egészségügy átalakítást célzó, összességében több száz milliárd forintot érintő javaslatcsomag – írja a Népszava.
A Belügyminisztérium javaslata az ellátórendszer szinte valamennyi szegmensét érinti. A Népszavához is eljutott tervezetben szó esik a szakdolgozói béremelésről, az alapellátás átszervezéséről és a szakrendelők államosításáról is. Mint az a kormányzati döntésre váró javaslatból kiderül,
az alapellátás kivételével megszűnne az állami fenntartású intézményekben a szabad orvosválasztás.
Így a továbbiakban az állami fenntartásban álló egészségügyi szolgáltatóknál valamennyi beteget az adott időre éppen beosztott orvos láthatja el, helyette másik orvos nem igényelhető – írja a lap.
A tervezet megváltoztatná a háziorvosi ellátás működtetését is:
az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ), praxiskezelőként kapna felhatalmazást a körzethatárok kijelölésére, és e hivatalhoz kerülne a betöltetlen körzetek kezelése.
A 6500 körzetből jelenleg mintegy 620 több mint féléve betöltetlen, illetve állandó helyettesítéssel oldják meg ott az ellátást. Továbbá 1825 olyan körzet van jelenleg, amelyhez 1200-nál kevesebb páciens tartozik.
A tervezett átalakítás főbb elemei:
- az alapellátás kivételével a szabad orvosválasztás megszüntetése
- Nemzeti Laborhálózat kialakítása
- az egészségügyi szűrések átalakítása
- az egészségügyi dolgozók béremelése
- várólisták csökkentése
- egészségügyben történő közreműködési jogviszonyok felszámolása
- szakápolási rendszer átalakítása, kerettörvény kialakítása.