Május 4. és 21. között tartják az idei érettségi vizsgákat – ismertette Maruzsa Zoltán, az Emmi köznevelésért felelős államtitkára az operatív törzs pénteki sajtótájékoztatóján.
Az államtitkár közölte,
a személyes kontaktusok minimalizálása érdekében kizárólag írásbeli vizsgák lesznek,
ehhez kevesebb idő és kevesebb felügyelő szükséges. Szóbeli vizsgára csak akkor kerül sor, melyek esetében nehéz az írásbeli lebonyolítása: célnyelvi civilizáció, bibliaismeret, judaisztika, népművészet, hittan. Speciális a testnevelés, ahol nyilvánvalóan nem kivitelezhető az írásbeli – tette hozzá.
Aki méltányosságból mentesül az írásbeli alól, az ugyancsak szóban vizsgázhat, ennek megvannak a bevett szabályai
– mondta Maruzsa.
Törölték az előrehozott érettségi jelentkezéseket – ismételte meg a korábban már ismételt rendelkezést az államtitkár. Szintemelő vizsgákat a felvételizők esetében lehet megtartani. A nyelvi érettséginek ugyancsak írásbeli része lesz, de az átváltásban komplexként számítják be.
Érettségiznie senkinek nem kötelező, az Oktatási Hivatal honlapján lehet visszalépni április 21-én éjfélig. Ha valakinek vizsgadíjat kellett fizetni, azt pedig visszakapja – ismertette Maruzsa Zoltán. Továbbá – tette hozzá – szintet is lehet módosítani, akár emelt szintről középszintre, akár (például nyelvi érettségi esetén) középszintről emelt szintre átjelentkezni, ily módon megszerezhet a nyelvvizsga.
A technikai részletekkel kapcsolatban Maruzsa azt közölte, egy tanteremben
legfeljebb 10 fő lehet, közöttük pedig legalább 1,5 méteres távolságot kell tartani.
Ha szükséges – közölte –, bármely köznevelési intézmény bármely tanterme bevonható az érettségi vizsga szervezésébe. Azt is elmondta, az akciócsoportok ülésén kérte, az iskolák környékére, ha szükséges, a folyosókra is kérnek rendőri egységeket a csoportosulások elkerülése érdekében.
Az érettségi vizsgák
a szokásoktól eltérően 9 órakor kezdődnek,
hogy a diákoknak legyen idejük megérkezni, valamint hogy elkerüljék a munkába igyekvők tömegét. A termeket fertőtleníteni fogják, és maszkot is tudnak biztosítani mind a tanárok, mind a tanulók számára, azonban azok viselése – ha a diák tünetmentes, és zavarná a vizsgában – nem kötelező.
Maruzsa azt is ismertette, ha szükséges, az érettségizőknek kollégiumi férőhelyet is tudnak biztosítani, természetesen egy szobába egy fő, és minimalizálni kell a szociális érintkezést.
Amennyiben valakinek szükséges a határ átlépése, úgy az adott diákkal a jövő héten megtörténik a kapcsolatfelvétel, lehetővé teszik a határátlépést, és az ő esetükben nem kell karanténba vonulni.
A ballagások – bármennyire is szép hagyomány – az általános tilalmi körbe tartoznak, így azokat nem lehet megtartani.
Az érettségire érkező diákok tesztelésének nincs értelme, mert a vírus lappangási ideje hosszú, és a tesztnek nincs is eredmény aznap. Azonban – hívta fel a figyelmet az államtitkár –
aki beteg, különösen ha légúti panaszai vannak, kifejezett kérés, hogy ne jelenjen meg a vizsgán.
Annak, aki most elhalasztja az érettségit, annak ősszel lesz lehetősége nagyobb volumenű pótérettségire, illetve tervezik, hogy a keresztféléves kapacitásokat is kibővítik – tájékoztatott Maruzsa.
Az államtitkár azt is közölte, nagyjából 6 ezer felügyelő tanárra lesz szükség, hozzátette, ő maga is fogja kérni felügyelő tanárként történő beosztását.