A nap témája: Május végére 2737 milliárd forintos államháztartási hiány jött össze

Május végén az államháztartás központi alrendszere 2737,0 milliárd forintos hiánnyal zárt – közölte a Pénzügyminisztérium csütörtökön. Ezen belül a központi költségvetés 2879,0 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 150,6 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 8,6 milliárd forintos hiányt értek el.

A költségvetési kiadások közül a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést, nyugellátásokra 2021,5 milliárd forintot, a gyógyító-megelőző ellátásra 892,0 milliárd forintot fordított a kormány május végéig – írták a közleményben.

A PM tájékoztatott arról is, hogy május végével lezárult a családi adóvisszatérítés folyamata is.

A második körös kiutalási szakasz után a gyermeket nevelő családok több mint 685 milliárd forintot kaptak vissza.

A kormány tartani akarja az idénre tervezett 4,9 százalékos költségvetési hiányt

Az elhúzódó orosz-ukrán háború és a brüsszeli szankciós politika kiszámíthatatlan világgazdasági környezetet teremtett. A kormány célja Magyarország stabilitásának megőrzése, a rezsicsökkentés, a családtámogatások, a nyugdíjak védelme mellett is a fegyelmezett költségvetési politika fenntartása. Ennek érdekében a kormány tartja az idénre tervezett 4,9 százalékos költségvetési hiányt és folytatja az államadósság csökkentését – hangsúlyozta a szaktárca.

A közleményben kitérnek arra, hogy a frissen benyújtott, jövő évi költségvetésben továbbra is magas ütemű gazdasági növekedéssel, az államadósság és a költségvetési hiány további csökkentésével számol a kormány miközben megvédi a rezsicsökkentést és erősíti a honvédelmet.

Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtök reggel a Facebook-oldalán jelentette be, hogy a magyar állam 3 milliárd dollár és 750 millió euró értékben bocsátott ki kötvényeket. Ez átszámítva körülbelül 1107,7 milliárd és 296,6 milliárd forintot jelent mai árfolyamon.

A kötvénykibocsátás a gyakorlatban azt jelenti, hogy ezzel tovább növelte az adósságát a magyar állam.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

kapcsolódó cikkeink