Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke az Infostartnak nyilatkozott a magyar egészségügy helyzetéről. Elmondta, hogy a munkaerőhiány a legnagyobb baj, az egészségügyben dolgozók extrém mennyiséget dolgoznak emiatt.
,,Egyre inkább fokozódik a kórházba kerülő, ellátást igénylő betegek száma és betegségük súlyossági foka, a másik pedig abból adódik, hogy az ellátásban résztvevő szakdolgozók száma csökken.A maradók így sokkal több munkaórában végzik a tevékenységüket: nem 168, hanem 200-220 órában, sőt, hallani már olyan extrém esetekről is, amelyek a 300 munkaórát közelítik” – magyarázta.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az elmúlt egy évben 17 ezren hagyták ott az egészségügyi pályát, Balogh erről nem tudott nyilatkozni, ugyanis a KSH ide sorolta a szociális területet elhagyókat is. Ők mindenesetre 2-3 ezer pályaelhagyót tippelnek, pontos adatok februárban lesznek, ekkor újítják ugyanis az éves tagsági kártyát.
Komoly következményei lehetnek a létszámhiánynak. Balogh úgy látja, hogy a kevesebb egészségügyi szakdolgozó miatt nagyobb a terhelés, így megnövekedhet a hibák és tévesztések száma, illetve a létszámhiány és a halálozások között is lehetnek összefüggések.
,,A következő években az egészségügy megújulásának egyik fontos kitörési pontjának kell lennie a humánerőforrás-menedzsment kezelése, és ebben kiemelt szerepet kell hogy kapjon az ápolók és a szakdolgozók helyzete” – mondta.