Első alkalommal hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság a jogállamisági jelentését, amely ezután minden évben, valamennyi tagállamra vonatkozóan elkészül. A cél az, hogy felderítsék a demokratikus berendezkedés egyes ágainak hiányosságait, és ez alapján párbeszédet kezdeményezzenek az érintett ország kormányával.
Négy területen vizsgálódtak:
- az igazságszolgáltatás függetlensége
- a sajtó sokszínűsége
- a fékek és ellensúlyok rendszere
- korrupció
A hvg.hu összeszedte a jelentés legfőbb megállapításait Magyarországra vonatkozóan.
Igazságszolgáltatás
A jelentés szerint komoly aggodalomra ad okot az igazságszolgáltatási reform iránya, különös tekintettel a független Országos Igazságszolgáltatási Tanács és az Országos Bírósági Hivatal közötti hatásköri vitákra. Azt viszont pozitívum, hogy Magyarországon az igazságszolgáltatás digitalizálása magas szintű, jól hozzáférhetők online az ítéletek.
Korrupció
A jelentés leszögezi, hogy egyes esetekben komoly korrupciós bűncselekményekben indítottak nyomozást Magyarországon, de ezek száma továbbra is nagyon korlátozott. Úgy tűnik, következetesen nincs határozott fellépés a bűnügyi nyomozások megkezdése érdekében és magas beosztású tisztviselőkkel vagy azok közvetlen körével foglalkozó korrupciós ügyek üldözése is erősen kritizálható.
Sajtó
A jelentés szerint az állami reklám terjesztésének jogszabályai és átláthatósága hiányában a kormánypárti médiatermékek felé irányított jelentős mennyiségű állami hirdetés lehetőséget ad a kormány számára ahhoz, hogy közvetett politikai befolyást gyakorolhasson a médiára. Kitérnek a kormányközeli kiadványokat összegyűjtő Kesmára, és aggasztónak tartják, hogy a közelmúltban gazdasági eszközökkel a fennmaradó független sajtótermékeket is támadás érte.