Dr. Kunetz Zsombor szerint a kormány több esetben is rossz intézkedéseket hozott a koronavírus-járvány kezelésében – erről az ATV Start című műsorában beszélt.
A szakember elmondása szerintnéhány kivételtől eltekintve Európában nem állt le országos szinten az egészségügyi ellátás. Nálunk azonban az egész ellátás lenullázódott.
A háziorvosok oltottak, a szakdolgozók szintén oltottak vagy másik intézményekbe vezényelték őket.
A kórházakban – ahol 56 ezer aktív ágy van – 11-12 ezer covidost ápoltak, ez pedig szerinte nem normális.
Véleménye szerint három óriási „ősbűne” volt a járványkezelés során a kormánynak:
- az első, hogy az első hullámban és utána nem történt megfelelő számú tesztelés,
- a második, hogy tavaly nyáron semmilyen felkészülés nem volt az egészségügyi ellátórendszerben,
- a harmadik, hogy Kásler Miklós miniszter „egy mozdulattal döntötte be a mentőszolgálatot és a kórházi ellátást” azzal, hogy a kijelölt megyei kórházak kezeléséből áttette a Covid-betegek kezelését bizonyos kórházakba.
Úgy vélte, hogy racionális lépésekkel az intézkedések sokkal jobban csökkentették volna az ellátórendszer terhelését, és ha a terhelés csökken, az ellátásból kieső betegek száma is csökken.
Ugyanakkor a NEAK adatai szerint közel félmillió ember nem kaphatott tavaly egészségügyi ellátást. Például a szívtranszplantációk száma 40 százalékkal csökkent, de tud olyan esetről is, hogy többen szívkatéterezésre vártak, de a várakozás közben meghaltak.
A tumoros betegeknél pedig a következő években fogjuk látni, mennyivel nőtt meg a számuk és a körükben a halálozás arány
– vélte a szakember.
Szerinte nehéz a sok beteggel mit kezdeni, főleg, ha a kormány létrehoz egy egészségügyi jogállásról szóló törvényt, ami után szakemberek ezrei hagyják ott a szakmát.