Barna rétihéják szép számban költenek a Körös-Maros Nemzeti Park tájain. A Maros-ártéren és a Csanádi-pusztákon az átlagos években mindössze 1-2 áttelelő barna rétihéjával találkozhatunk. Ezen a télen azonban még egyet sem láttunk – olvasható a nemzeti park honlapján.
A Kis-Sárréten az átlagos években mintegy 50 pár barna rétihéja költ. Áttelelő példányok rendszeresen vannak, érdekesség, hogy ezek minden esetben tojók. Általában 6-8 példány szokott áttelelni, számuk az idén is hasonlóan alakult
További egy áttelelő barna rétihéja tojóról van információjuk a Gácsháti-halastavakról, míg a Kígyósi-puszta részterületen ezen a télen nem észleltek egyet sem.
A Dévaványai-Ecsegi pusztákon a költőállomány egyes években csupán tucatnyi, máskor ennek akár a háromszorosa is lehet. Idén 1-3 között alakul a számuk.
Kardoskút környékén mintegy 10 pár barna rétihéja költött. Áttelelő példányokat a Sóstói-csatornán figyeltek meg, számuk 2-4 között mozog, valamennyien tojók.
Cserebökény térségében a legtöbb áttelelő barna rétihéja a szentesi Termál-tó környékén igyekszik átvészelni a táplálékban szűk időszakot. Érdekesség, hogy a múlt héten számlált négy tojó mellett felbukkant egy hím példány is. További két áttelelő tojó barna rétihéja ismert a Szentes-Fertő területről.
A Körös-ártér részterületen ezen a télen két barna rétihéjáról van adatuk, mindkét madár tojó.
Míg a barna rétihéják elsősorban költőfajként vannak jelen a Dél-Alföldön, s csak néhányan maradnak itt télen, addig a kékes rétihéják rendszeres téli vendégek errefelé. Idén az ő számuk is alacsonyabb a szokásosnál, mivel szinte kizárólag mezei pocokkal táplálkoznak, amiből viszont most nagyon kevés van – írja a kmnp.hu.