Kevésbé ismert, de az 1920-as évek oktatáspolitikájának és iskolahálózatának meghatározó konzervatív politikusa Pécskán (akkori nevén Magyarpécskán) született. A ma már Romániában, Makótól 52 kilométerre található településen járt a hétvégén a Szirbik Miklós Egyesület és a Máltai Szeretetszolgálat makói csoportja, hogy Klebelsbergre emlékezzenek.
A pécskai templomkertnél Nagy István, pedagógus, helytörténész fogadta a makóiakat. A kerthez vezető út mellett egy idén nyáron átadott Szent István mellszobrot csodáltak meg, melyet Túri-Török Tibor Pro Cultura-díjas szobrászművész készítette és a Szarvasi Gazdák Nemzetiségi Hagyományőrző Egyesülete ajándékozta Pécskának.
A templomkertbe belépve megemlékeztek az itt született Mester János, jezsuita papról, tanárképző főiskolai tanárról; Ormós Zsigmond politikus, történetíróról, a temesvári múzeum alapítójáról; Kálmány Lajos népköltészeti gyűjtőről; Nagy Oszkár festőről és Klebelsberg Kunoról.
1922-ben a Bethlen-kormány vallás- és közoktatásügyi minisztere lett, egészen 1931 augusztusáig. Az ő nevéhez fűződik többek között a tanárképzés reformja, a nyolc osztályos iskola bevezetése, a szegedi egyetemi építkezések és az iskola alapítások – 3 év alatt 5 ezer tanyai tanterem épült. A mellszobrát Jecza Péter készítette és a budapesti Puskás Tivadar Távközlési Technikum ajándékaként került ide.
A makóiak megnézték a Maros pécskai szakaszát, majd Temesvárra mentek várostörténeti sétára. Ott Makkai Zoltán, a Heti Új Szó c. temesvári hetilap munkatársa tartott körbevezetést.