Több mint egymilliárd forint állami támogatást kapott 2021. októberi megalakulása óta a Magyar Kertörökség Alapítvány (MKA). Kuratóriumában kilencen ülnek, négyen nem vesznek fel tiszteletdíjat, viszont öten, együtt évi 70 milliót kapnak. Közöttük van Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök– írja a 24.hu.
Az alapítvány a lapnak azt közölte, munkájuk azt jelenti, hogy „civil szakmai ernyőszervezetként hazánkban egyedüliként fogja össze és segíti a magyar történeti és történeti értékű kertek fenntartásával és megújításával kapcsolatos kormányzati és civil kezdeményezéseket”.
Az alapítvány a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) közzétételi listája szerint 68 millió forint támogatást kapott tőlük ilyen címen: Tokaj-Hegyalja desztináció kertörökségének és kertpotenciáljának stratégiai tárgyú tudományos mű megalkotása és a kapcsolódó előterjesztés előkészítő anyagának elkészítése.
A támogatást adó Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója, Guller Zoltán egyben a Magyar Kertörökség Alapítvány egyik kuratóriumi tagja is.
Az alapítvány egyelőre nem tudott válaszolni arra a kérdésre, mely kerteket érinti a kutatás, mondván, hogy most a felmérés fázisa zajlik. A lap furcsállja ezt, mert szeptember 30-ig el kellene készülnie a tanulmánynak.
A Magyar Kertörökség Alapítvány bérköltsége 2022-ben 188 millió forint volt, a kuratóriumi tagok 70 millió 680 ezer forintot kaptak. A kuratóriumban Guller Zoltán, Kieselbach Tamás Ákos, Herczeg Ágnes és Dévényi Gergely lemondott a tiszteletdíjáról, Fekete Albert tájépítész, Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök, Rosivall László Ferenc orvos, Vály Judit Gabriella és Vincze Attila tájépítész pedig fölveszi.
Egyenlő arányban kapnak tiszteletdíjat, így havi 1 millió 178 ezer forint illeti meg őket fejenként.
(Fotó: Farkas Éva Erzsébet Facebook oldala)