Szombaton 23 ügyben kezdeményezte gyorsított bírósági eljárás lefolytatását a Szegedi Járási Ügyészség, valamennyi esetben határzár tiltott átlépésének bűntette miatt. A bíróság a jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint 13 esetben büntetőjogi felelősséget megállapító határozatot hozott, amelyekben kiutasítást alkalmazott, míg 4 ügy tárgyalását elhalasztotta. A bíróság a vádlottakat 4 esetben 1 év, 9 esetben 2 év Magyarország területéről történő kiutasításra ítélte. A bíróság ítéletei közül egyet a vádlott és védője enyhítés érdekében megfellebbezett, a többi jogerőre emelkedett.
A vádlottak szeptember 16-án Röszkénél, a szerb-magyar államhatáron felállított, Magyarország államhatárának rendje védelmét biztosító létesítmény alatt, valamint azon átmászva, vagy korábban, ismeretlen személyek által kihasított résen keresztül jutottak be az ország területére. Egy esetben a vádlott a létesítményen elhelyezett, ismeretlen személyek által korábban erőszakkal kinyitott zárt kapun keresztül lépett be a létesítmény által védett területre.
A vádlottak közül 8 fő afgán, míg 5 kongói állampolgárságúnak vallotta magát.
A bíróság kérdésére a vádlottak valamennyien úgy nyilatkoztak, hogy a részükre tolmácsolás útján lefordított ítéletet megértették, az ítélet írásban történő fordítását nem kérik.
A fentieken kívül a Szegedi Járási Ügyészség 12 gyanúsított vonatozásában kezdeményezte a mai napon kényszerintézkedés elrendelését. Közülük 2 esetében nem született döntés, ugyanis a gyanúsítottak az indítvány tárgyában tartott meghallgatáson nem jelentek meg. A bíróság 7 esetben előzetes letartóztatást, míg 3 esetben házi őrizetet rendelt el október hó 19. napjáig.
Az ügyész azért kezdeményezte a gyanúsítottak vonatkozásában a kényszerintézkedés elrendelését, mert álláspontja szerint megalapozottan gyanúsíthatóak azzal, hogy szeptember 16-án napján a szerb-magyar határ szerb oldalán várakoztak az ún. gyoda kerítéssel fedett kapu előtti területen, mivel Magyarország terültére szerettek volna átjutni. Időközben tömegzavargás alakult ki, amelyeknek a gyanúsítottak is részesei voltak és délután 17 óra körüli időben a tömegzavargás eredményeként kidöntött gyoda kerítésen keresztül jogosulatlanul beléptek Magyarország területére.
A bíróság úgy ítélte meg, hogy valamennyi gyanúsított esetében fennállt a szökés-elrejtőzés veszélye, valamint egyikőjük esetében alappal lehetett következtetni arra is, hogy a bizonyítási eljárás sikerét megnehezíteni vagy meghiúsítani törekedne, ezért előzetes letartóztatásukat elrendelte.
A bíróság végzéseit az ügyész tudomásul vette, míg a gyanúsítottak és védőik fellebbezést jelentettek be, így azok nem emelkedtek jogerőre.
(Szegedi Törvényszék sajtóosztály)