Lovasfelvonulással kezdődött, majd az országzászlónál emlékeztek meg a trianoni döntésről Makón, június 3-án. A programok csütörtökön folytatódnak, amikor felvonják Csongrád-Csanád megye zászlaját a Városházánál.
A Makói Lovas Egyesület felvonulása után Dr. Halmágyi Pál történész, nyugalmazott múzeumigazgató mondta el gondolatait az országzászlónál.
A zászló félárbócra van eresztve, ami azt jelzi, valami nincs rendben az országban. 100 évvel ezelőtt a világ urai öt részre téptek egy országot. A Kárpátok az elmúlt ezer évben védbástyaként ölelték át országunkat, az ideérkezők pedig tudták, hogy magyar földre értek. Jól mondta Apponyi Albert, a magyar delegáció vezetője a béketárgyalásokon, hogy a Kárpátokon belül nem lehet olyan vonalat húzni, ami elfogadható lenne – fejtette ki Halmágyi.
A 100 évvel ezelőtti döntésre emlékeztetnek az országzászlók. A történész felidézte: a két világháború között minden magyar településen építettek egyet és mindenki tudta, hogy mit jelképez. Az 1945 utáni új hatalomnak nem tetszett, lerombolták ezeket, köztük a makóit is. Az új társadalmi berendezkedés csak pusztított és úgy gondolták, amiről nem beszélnek, az nincs is. – Az országzászló arra hív, hogy nem csak emlékezni kell, hanem tenni kell valamit azért, hogy a határon túl is tanulhassan magyarul a magyar diákok, beszélhessenek magyarul az orvosok, március 15-én el lehessen énekelni a magyar Himnuszt – jelentette ki.
,,Az Úristen 1100 éve idevezetett bennünket és itt is akarunk maradni”
– zárta gondolatait.
Az emlékező gondolatok és a mécsesgyújtást követően ökumenikus istentisztelet volt a Csanád vezér téri kápolnában.
Holnap, azaz június 4-én 16:30-kor vonják fel Csongrád-Csanád megye zászlaját, valamint templomaink 100 másodpercig szólaltatják meg harangjaikat. Majd a Petőfi parkban Farkas Éva Erzsébet polgármester és Gémes László, a megyei közgyűlési elnöke mond beszédet.