Az országos átlagtól markánsan eltérő módon, viszonylag egy időben, nagy számban jelentek meg választók az urnák előtt – derül ki a Választási földrajz adataiból.
Az oldal szerkesztői kifejtik: jellemzően a délelőtti napszakban, reggel 9 és 11 óra között mennek el a legtöbben szavazni. Kijelenthető, hogy mindegyik országgyűlési választáson, a választók legalább ötöde, de legutóbb csaknem negyede 9-11 óra között szavazott le. Ugyanakkor voltak olyan falvak (egy szavazókörös települések) illetve városi szavazókörök (többnyire szegregátumok, városszéli szavazóhelyiségek), ahol a fentiektől eltérően, teljesen „ütemen kívül” nőtt meg a részvétel, rádásul nagyon hirtelen.
A Választási földrajz szerint ennek oka lehet a választások napján történő választói mozgósítás, a választók esetleges befolyásolása.
Az oldal szerkesztői összeszedték, mely szavazókörökre voltak igazak az alábbi állítások a 2018-as választáson:
- A napközbeni részvétel adataiban kiugró értékek tapasztalhatók, azaz hirtelen nagyon sok választó jelenik meg a szavazóhelyiségekben.
- Valamelyik egyéni jelölt támogatottsága meghaladja a 60%-ot.
- Az egyéni jelöltre leadott szavazatok száma magasabb, mint az annak pártjára leadott voksoké.
- Az átlagosnál magasabb a rontott szavazatok és a hiányzó szavazólapok aránya.
A szavazókörök leválogatása után 432 ilyen szavazókört kaptak, ebből tíz a Csongrád-Csanád megyei négyes körzetben található.
Az érintett szavazókörökből kettő Hódmezővásárhelyen (Téglás part 17., Batidai Olvasókör), kettő Makón (Tulipán utcai óvoda, Királyhegyesi úti idősek klubja), három Apátfalván (két óvodaépület és a faluház), három Maroslelén (orvosi rendelő, könyvtár, faluház), kettő Magyarcsanádon (Fő utca 41. és 54.), egy-egy Királyhegyesen (Jókai u. 38.), Óföldeákon (közösségi ház), Csanádalbertin (községháza), Nagylakon (községháza) és Kövegyen (Kossuth u. 29.) található.