Több daganatos illetve szív- és érrendszeri problémában szenvedő beteg maradt egészségügyi ellátás nélkül, és a gyerekek jelentős része lemaradt az iskolában a koronavírus járvány idején – többek között ez derül ki egy új tanulmánykötetből, amely a járvány gazdasági és társadalmi hatásait vizsgálja – hangzott el az ATV-ben.
„Magyarországon a pandémia miatt negyvenezerrel többen haltak meg”
– közölte Horn Dániel, a Közgazdaság- és Regionális Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézetének igazgatója. Az intézet új tanulmánykötete a járvány társadalmi és gazdasági hatásait mutatja be.
A kötetből kiderül: itthon nem a legidősebbek voltak a legnagyobb veszélyben, az ő többlethalálozási mutatói ugyanis megegyeznek az európai átlaggal, de más országokhoz képest nálunk sokkal több fiatal halt meg. Ehhez adódik az a tömeg, akik a járvány miatt egészségügyi ellátás nélkül maradtak.
A járvány alatt az emlőrákkal, tüdőrákkal, illetve vastag- és végbélrákkal diagnosztizált betegek száma 10-20 százalékkal esett vissza, és a szokásosnál 25 százalékkal kevesebb szívinfarktusos beteg került kórházba. Kunetz Zsombor azt mondta ők a Covid közvetett áldozatai, akiknek egy része nem ment orvoshoz, vagy, ha elment, nem kapott ellátást.
„A háziorvosokat oltásra kötelezték a betegellátás helyett. A rendelőben, szakrendelőben lévő orvosok vezényelve voltak, és a kórházban lévő orvosokat is szanaszét vezényelték, össze-vissza ugráltatták”
– fogalmazott Kunetz.
A kutatók – adatok hiányában – a járvány oktatásra gyakorolt hatását januárban mérték fel több mint 200 iskolaigazgató és közel 1000 tanár megkérdezésével: az alsó tagozatosok és a hátrányos helyzetű tanulók lemaradtak, a gyerekek mentálisan sérültek