Novák Katalin beiktatásakor „putyini agresszióról” beszélt

Beiktatták Novák Katalin köztársasági elnököt a Kossuth téren. Novák beszédében hosszasan foglalkozott az ukrajnai háborúval, felelősöket is megnevezve, ami meglehetősen ritka a Fidesz köreiben. Elöljáróban elmondta, hogy a szívében hálával érkezett a ceremóniára, mert elkísérte a családja, és sokan mások is elmentek az ünnepségre.

Megköszönte a megválasztását jelentő bizalmat, amiből legfőképpen felelősség fakad. Felelősséggel tartozik szerinte a támogatóinak, hogy ne okozzon nekik csalódást, de felelősséggel tartozik a bizalmatlanok, az elutasítók felé is. 

Novák Katalin szerint meg kell mutatni, hogy mit jelent neki a szülőföldje, a honfitársai, illetve a közös életünk és a világban betöltött helyünkről.

„Együtt vagyunk abban a szándékban és akaratban, hogy a magyaroknak a 21 században jobb, békésebb, gazdagabb és biztonságosabb életet teremtsünk”

– mondta beszédében a köztársasági elnök.

,,Nekünk magyaroknak sok okunk van az örömre, a büszkeségre és az ünneplésre. Egy sötét felleg [azonban] árnyékot vet az életünkre: a háború. Ez most nem a videojátékok virtuális valósága, nem CGI, nem Photoshop, nem is háborús film. Ez az a véres valóság, amit a nagyszüleink a II. világháborúban személyesen megtapasztaltak.”

A köztársasági elnök Oroszország Ukrajna elleni agressziójáról szólva elmondta, hogy a legtöbbünk számára a háború eddig nem a valóság része volt. Ukrajnában most azonban valódi a katonák és a civilek vére, illetve a családok szétszakítottsága, a gyerekek sírása. Novák Katalin szerint „Ukrajna megtámadása” egyszerre követelt azonnali és hosszú távú, átgondolt válaszokat. Kifejtette, hogy az első menekültek érkezésekor gondolkodás nélkül sietett Magyarország a segítségükre, és kiemelte, hogy azóta is milyen sok mindent teszünk a menekültek ellátásáért: „Magyarország emberségből jelesre vizsgázott” – mondta.

„Elítéljük a putyini agressziót, egy szuverén ország megtámadását. Örökre nemet mondunk a Szovjetunió visszaállítását célzó törekvésekre”

– mondta Novák Katalin.

Szerinte a magyarok békét akarnak, és ez ugyan nem a mi háborúnk, de ellenünk, békeszerető magyarok ellen is vívják. Novák Katalin követeli a „háborús bűnök kivizsgálását és megbüntetését”. Az egyelőre még nem világos, hogy e beszéd Putyin-ellenes éle a teljes kormányzati kommunikáció irányváltását jelzi-e, vagy Novák Katalinra osztották az orosz agresszió elítélésének szerepét, miközben a kormányzati cselekvés irányvonala nem változik.

Novák Katalin, már a kormány megszokott üzeneteihez jobban idomulva ezután kijelentette, hogy Magyarország nem mond le a szuverenitásáról, így ha egy EU-s vagy NATO-döntés nem szolgálja Magyarország érdekeit, akkor arra nemet mondunk. „Nem egyezünk bele olyan döntésekbe, amelyek nagyobb áldozatot követelnek a magyar emberektől, mint amekkora fájdalmat az agresszornak okoznak” – mondta.

„Támogatjuk Ukrajna csatlakozását az európai országok közösségéhez”

– mondta Novák Katalin, de nem Európai Uniót mondott. Emlékeztetett, hogy az ukrajnai magyarok jogainak biztosításához a múltban s a jövőben is ragaszkodunk.

Novák Katalin bejelentette, hogy május 17-én Varsóba utazik, hogy a lengyel köztársasági elnökkel találkozzon.

(hang.hu, fotó: Novák Katalin Facebook oldala)

Szeretne a jövőben is olvasni hasonló cikkeket?

A Makói Csípős mögött nem állnak milliárdosok, működésünkre az olvasók, az Önök segítségére van szükségünk. A Donably-n könnyedén beállíthatja, mekkora összeggel tudja támogatni munkánkat.

TOVÁBB A RÉSZLETEKHEZ…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

A nap idézete

79 éve született Soltész Rezső, magyar énekes, dalszerző, szövegíró, lapkiadó.

Tovább »

kapcsolódó cikkeink