Magyarország lakossága az optimista forgatókönyv szerint is 8 millió alá csökken 2070-re – derül ki a KSH frissen közölt elemzéséből. A csökkenő népességszámon túl egyre öregedő társadalom is jellemzi az országot: napjainkban száz gyermekkorúra 140 idős jut, vagyis az öregedési index 140 százalékon áll, és a mutató értéke 2060 körül akár 190 százalékon tetőzhet.
Az is hozzátartozik a képhez, hogy 100 aktív korúra 23 gyermek és 32 idős jutott 2023 elején. Az időskorúak eltartottsági rátája a 2030-as évek második felétől – a Ratkó-nemzedék gyermekeinek időskorba lépésével – egyre inkább emelkedni fog majd.
A hazai lakosságszám 1981 óta töretlenül apad, és a tavalyi népszámlálás előzetes adatai alapján azóta,
négy évtized alatt 1,112 millió fővel zsugorodott hazánk lélekszáma. Ez pedig megközelítőleg tíz százalékos csökkenést jelent.
Nem mellesleg a legutóbbi népszámlálás adatai szerint a hazai népesség száma az elmúlt 11 év leforgása alatt 333 ezerrel csökkent, ezzel mára 9,6 millió főre olvadt Magyarország népessége.
A mostani KSH-s elemzésben pedig a jövő lehetséges forgatókönyveit is próbálták modellezni a demográfia frontján. Mindhárom szerint csökkenni fog Magyarország népessége, az egyes szcenáriók mindössze abban térnek el, hogy mégis mennyire:
- A legoptimistább, azaz a legnagyobb pozitív vándorlási egyenleggel (a bevándorlók és az országot elhagyók számának különbségével) számoló előrejelzés szerint is 2070-re – ha hajszálnyival is, de – 8 millió alá (egészen pontosan 7 millió 998 ezerre) csökken a lakosságszám, vagyis kevesebb mint 50 év alatt 1,6 millió fővel lehetünk kevesebben e forgatókönyv szerint.
- A közepesen riasztó forgatókönyv 7,7 milliós népességszámot becsül fél évszázad múlva,
- A leginkább pesszimista előrejelzés azonban csupán 7,5 millió főre valószínűsíti az ország lakosságszámát 2070-re.