27 ország tudósai alkotják azt a tudományos tanácsadó csoportot (SAGO), amely az új kórokozók eredetének vizsgálatára jött létre tavaly a WHO munkáját segítendő, írja az Index. Első eredményeiket most tették közzé.
Vizsgálatuk célja az volt, hogy jobban megérthessék a folyamatokat, ezáltal pedig megakadályozzák egy újabb világjárvány kitörését. A szakemberekből, tudósokból álló csapat első lépésben nem végzett saját vizsgálatokat, csupán kielemzett minden eddig készült kutatást a koronavírus eredetéről.
Friss tanulmányuk egy hosszabb kutatás kezdete, de a vizsgálat irányait már jól mutatja.
Ezek között szerepel ugyanis a laborszökevény-elmélet is, mivel „kulcsfontosságú adatok hiányoznak” a járvány kitörésének eredetéről.
Marietjie Venter, a SAGO vezetője újságírói kérdésre úgy fogalmazott, hogy továbbra is az állati eredet tűnik valószínűnek, de a denevérekben található koronavírusok és az emberről emberre terjedő változat között akkora az eltérés, hogy erre feltétlenül magyarázatot kell találni.
„Lehet, hogy arról a bizonyos vuhani piacról származtak a fertőzött denevérek, de akkor is kérdés marad, hogy oda vajon honnan kerültek”
– fogalmazott a kutató.