Jövő tavasszal dönthet a parlament az uniós minimálbérszabályok bevezetéséről, avagy az „európai minimálbér bevezetéséről” – írta a Mandiner a kormány 2024-es törvényalkotási programja alapján.
Az Európai Unió még 2022-ben döntött egy, a minimálbér megállapításáról szóló irányelvről, így ezt valamilyen formában Magyarországnak is be kell vezetnie 2024 októberéig. Ez viszont nem jelenti az, hogy mostantól egységes minimálbér lesz érvényes minden EU-s országban. Az irányelv ehelyett egységes szempontokat állapít meg arra, hogy hogyan kell a tagállamokban megállapítani a minimálbért.
Magyarországon várhatóan kisebb változásokról lesz csak szó. Az viszont várhatóan változik, hogy megszűnik a kettős minimálbér rendszere, tehát hogy van a minimálbér mellett egy annál magasabb kategória, a garantált bérminimum.
A Napi.hu nyári cikke szerint a kettős rendszer kivezetése hozhat minimálbér-növekedést, ha mondjuk a kettő közül a nagyobb kategóriát tartaná meg a kormány, vagy a minimálbér számítását úgy alakítanák át, hogy az a mostani minimálbér és a bérminimum súlyozott átlaga.
Azt viszont nem érdemes várni az uniós szabályok bevezetésétől, hogy egy csapásra felzárkóztatja majd a magyar béreket a nyugat-európaiakhoz.