Másfél éves csúcsot ért el a magyar állami kórházak adósságállománya a legutóbbi, július végi adatok alapján, ami ráadásul soha nem látott ütemben növekszik az idén – hívja fel a figyelmet a egészségügyi intézmények kedvezőtlen pénzügyi helyzetére a Portfolio.
Az egyre nehezebbé váló és már most kritikus helyzet, különösen a hazai orvostechnikai beszállítóknál alapvetően a kintlévőségek halmozódása, a Covid-válság, valamint egy új uniós rendelet együttes hatásának is betudható a gazdasági lap cikke szerint.
Kiemelik, hogy a szektort képviselő szervezetek, kórházi beszállítók gyakorlatilag azonnali lépéseket sürgetnek, így már négy miniszternek is küldtek levelet ez ügyben, ám eleddig semmilyen választ nem kaptak. Július elején a pénzügy-, a belügy-, és az emberi erőforrás miniszterekhez, majd július végén a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez fordultak. Azt kívánják elérni, hogy ne kelljen tovább hitelezniük a kórházakat, a kormányzat évközi kifizetéssel rendezze az állam egészségügyi intézményeinek lejárt tartozásait. Azaz szerintük év vége helyett
már szeptemberben szükség lenne pénzügyi konszolidációra.
Noha a kórházi adósságállomány konszolidációját a kormány kétszer is meglépte tavaly, mégis a fő trendet ez aligha volt képes megtörni, csupán ideiglenes megoldást jelentett. Ezzel pedig a Portfolio szerint olyannyira halmozódnak tovább a tartozások, hogy most, 2021-ben rosszabb a helyzet, mint a korábbi években, az adósság-újratermelődés dinamikáját tekintve.