Rövidesen megkezdődik a fűtési szezon, és ezzel egy időben sajnálatos módon megjelennek a szén-monoxid mérgezéssel kapcsolatos esetek. A gyakran tragikus kimenetelű események többsége kellő odafigyeléssel és felkészüléssel megelőzhető lenne.
A balesetek megelőzése érdekében tartott sajtótájékoztatót a Csongrád Megyei Tűzmegelőzési Bizottság a gázszolgáltató, a kéményseprőipari közszolgáltató és a fogyasztóvédelmi hatóság képviselőjének részvételével. A média megjelent képviselőit Rókus Imre tűzoltó alezredes, a Bizottság titkára köszöntötte, majd előadásában bemutatta többek között a balesetek előfordulásának fő okait. Beszélt a 2012-2015 évi mérgezési statisztikáról, a megelőzés érdekében teendőkről.
Király József a Szegedi Kéményseprőipari Kft. ügyvezetője kitért az égéstermék-elvezetők felülvizsgálatának fontosságára, az előforduló hibákra. Azon égéstermék-elvezetőket, amelyekre gáztüzelésű-, illetve szilárd- vagy olajtüzelésű berendezést kötöttek, legalább évente egyszer kell ellenőrizni és szükség szerint tisztítani. A kéményseprőipari közszolgáltatói ellenőrzések rendszeres elvégzését az elhanyagolt, gyakran házilag beüzemelt vagy átalakított, potenciális veszélyt jelentő kémények nagy száma indokolja.
Kiss Árpád az Égáz-Dégáz Földgázelosztó Zrt. Gázüzemvezetője előadásában elmondta a gázfogyasztó berendezések biztonságos üzemeltetésének feltételeit. Beszélt a szén-monoxid mérgezések kialakulásának jellemző okairól. Százalékos arányban mutatta be a káresetek kialakulásában közreműködő feltételeket (fokozott légzárású nyílászárók beépítése; gázkészülék karbantartásának hiánya; páraelszívó berendezés utólagos beépítése; égéstermék visszaáramlás; gázkészülék engedély nélküli üzembe helyezése; építészeti átalakítások).
Petrik Sándor a Csongrád Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi osztályának vezetője a szén-monoxid érzékelőkkel kapcsolatos tudnivalókat osztotta meg a média képviselőivel. Felhívta a figyelmet az érzékelőkkel kapcsolatos vásárlási tanácsokra.
(katasztrofavedelem.hu)