A Nemzeti Népegészségügyi Központ legfrissebb jelentéséből kiderül, az arzén és az ammónium értéke is magas az ivóvízben a térségünkben.
2020 végére az arzén, bór vagy fluorid kifogásoltsággal érintett települések száma 10-re csökkent. Rossz hír, hogy ebből 9 Csongrád-Csanád megyében van. Íme a lista, ahol a határértéknél nagyobb az arzén:
- Ferencszállás (Csongrád-Csanád megye)
- Földeák (Csongrád-Csanád megye)
- Kiszombor (Csongrád-Csanád megye)
- Klárafalva (Csongrád-Csanád megye)
- Makó (Csongrád-Csanád megye)
- Makó-Rákos (Csongrád-Csanád megye)
- Maroslele (Csongrád-Csanád megye)
- Nagybánhegyes (Békés megye)
- Óföldeák (Csongrád-Csanád megye)
- Székkutas (Csongrád-Csanád megye)
A webbeteg megállapítása szerint a határérték feletti szennyezettség arzén-felhalmozódáshoz vezet a szervezetben, amelynek döntő szerepe lehet a bőr-, tüdő-, hólyag és veserák kialakulásában. Ilyenkor elhúzódó mérgezés állhat a hátterében, de találkozhatunk akut mérgezés tüneteivel is. Hosszan tartó arzén bevitel esetén olyan mértékű sejtkárosító hatás alakulhat ki, amely mutációkhoz, daganatok kialakulásához vezethetnek. Ugyanakkor bizonyos formáiban mint gyógyszert is alkalmaznak.
A jelentés kitér arra is, közegészségügyi szempontból a nitrit határérték túllépés lehet kockázatos. A nitrit jellemzően a nagy ammónium koncentrációjú nyersvizekből keletkezik. Az ammónium a magyarországi rétegvizekben (elsősorban a Dél-Dunántúlon és az Alföldön) geológiai eredetű, nem emberi tevékenységből származik. Mivel az ivóvízben a nitrit nagy koncentrációja elsősorban a csecsemőkre veszélyes, szükség esetén a csecsemők és várandósok részére a szolgáltatók palackos vizet biztosítanak. A nitrit tekintetében kifogásolt települések száma szerencsére évről évre csökken.
A jelentés megjegyzi, Csongrád-Csanád megyében lakossági panasz egy esetben volt a víz színe és zavarossága miatt. A kivizsgálás a panaszt igazolta, megfelelő intézkedések követően a probléma megoldódott. A megyében ivóvízzel kapcsolatos megbetegedés, járvány nem fordult elő, legionellosis, illetve methemoglobinémiás megbetegedés nem ismert.