A COVID-19-et megkapó betegek 30%-a (minden harmadik beteg!!!) tünetmentesen átvészeli a fertőzést, tehát nem is tudja, hogy beteg, mégis fertőz, ezért kérünk nyomatékosan mindenkit, hogy ha teheti, maradjon otthon – közölte Dr. Cs. Szabó Zsuzsanna, hódmezővásárhelyi háziorvos.
Közel kétszáz felső légúti hurutot okozó vírus van, ezek között gyakori a koronavírus is, mely vírustörzsnek egyik mutáns típusa a COVID-19.
A fertőzés gyakori tünetei:
- Láz (88%)
- Száraz köhögés (68%)
- Fáradékonyság (38%)
- Nehézlégzés (19%)
Előfordul továbbá:
- Produktív (köpetürítéses) köhögés (33%)
- Torokfájás (14%)
- Fejfájás (14%)
- Izom- vagy ízületi fájdalom (15%)
- Hidegrázás (11%)
Ritka tünetek:
- Hányás (5%)
- Hasmenés (4%)
Ha egy beteg köhög vagy lázas, akkor maradjon otthon, ne menjen be a rendelőbe, az ügyeletre, a sürgősségire, sehová, hanem telefonáljon munkaidőben a rendelőnbe! A COVID-19-et megkapó betegek 30%-a (minden harmadik beteg!!!) tünetmentesen átvészeli a fertőzést, tehát nem is tudja, hogy beteg, mégis fertőz, ezért kérünk nyomatékosan mindenkit, hogy ha teheti, maradjon otthon! A betegek 56%-a köhögés, láz formájában átvészeli a fertőzést, itt csupán tüneti kezelés kell (lázcsillapítás, bő folyadékfogyasztás, vitaminok, vény nélkül kapható köhögés szerek), aki ilyen tüneteket tapasztal magán, feltétlenül maradjon otthon! A betegek 14%-ánál alakulnak ki komolyabb tünetek, nevezetesen a fulladás, nehézlégzés (ez a súlyosabb tüdőérintettség jele). Ezen betegek nagy része kórházba fog kerülni mentővel, 6%-ban kerülnek lélegeztető gépre, és ezen betegek fele, tehát körülbelül az összes igazoltan fertőzött 3%-a halhat meg a statisztika szerint, ez igen magas számarány!
Életkor szerint is ismertek a halálozási mutatók:
- 0-9 év között: 0%
- 10-39 év között: 0.2% (500 betegből 1 beteg)
- 40-49 év között: 0.4% (250-ből 1 beteg)
- 50-59 év között: 1.3%
- 60-69 év között 3.6%
- 70-79 év között 8.0% (100-ból 8 beteg, durván minden tizedik)
- 80 év felett: 14.8% (100-ból 15 beteg, durván minden nyolcadik)
Veszélyeztetett betegek:
- 60 évnél idősebbek, illetve
- krónikus alapbetegségben szenvedők (pl. magas vérnyomás, cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegség, krónikus légúti megbetegedés, daganatos megbetegedés, immunbetegségek).
- a jelenleg ismert adatok szerint NINCS MAGASABB KOCKÁZAT a VÁRANDÓSOKNÁL, GYEREKEKNÉL
A gyógyulási idő 2-8 hét.
A járvány akkor fékeződik meg végleg, ha az emberek kb. 70-80%-a átesik a COVID-19 fertőzésen, és kialakul az úgynevezett nyájimmunitás, amikor is a vírus nem talál újabb gazdát, mert már az emberek nagy része átesett a fertőzésen és védettség alakult ki. Tehát a kontaktusok számának csökkentésével azt tudjuk elérni, hogy legyen esélye az egészségügynek ellátni a 14%-ot, és ne járjunk úgy, mint Olaszország, Spanyolország vagy az USA.
A másik megoldás lehet majd a védőoltás, de ez még fejlesztés alatt van.
Teendő:
Ha egészségi problémájuk van, munkaidőben hívják fel a betegek a háziorvosukat, de ne menjenek sehová! Ha szükséges, a háziorvos ír fel a „felhőbe”, e-receptre gyógyszereket, a TAJ-szám bemondásával bárki kiválthatja a gyógyszert, bármelyik patikában. COVID-19 fertőzés esetén nem kell antibiotikum. Szövődményes esetekben, vagy biztosan baktérium okozta kórképben lehet csak szükség antibiotikumra, ilyen például a tüszős mandulagyulladás, de a vírusfertőzésekre egészen biztosan nem hatnak az antibiotikumok…
A háziorvos dönt a COVID-19 teszt végzésének kérdésében is, bár ennek a Járványügyi Hatóság által előírt, szigorú feltételei vannak, és a Népegészségügyi Osztály is felülbírálhatja a döntésünket. Munkaidőn túl hívhatják az orvosi ügyeletet vagy a zöld számot: (06-80-277-455 vagy a 06-80-277-456). Amennyiben a beteg fullad, ebben az esetben kell a 112-n a mentőt hívni.
(Kiemelt fotó: Dr Cs Szabó Med Bt facebook)