Egészségügyi kartellezésért megbírságolt cég hozhatja a kínai maszkokat a magyar kormánynak

Év elején jött a hír, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) lezárta a 2016 óta tartó, „Egészségügyi eszközök energia-megtakarítást célzó beszerzésének támogatása” elnevezésű EU-s pályázathoz kapcsolódó közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos vizsgálatát, és a Medirex Zrt.-t, más orvosi eszközök beszerzésével is foglalkozó céggel együtt kartellezés miatt elmeszelték. (Kiemelt fotó: Hajrá Magyarország! felirat a beérkezett újabb egészségügyi védőfelszerelésekből álló szállítmány átvételén a fővárosi Észak-Közép-budai Centrum Új Szent János Kórház és Szakrendelő udvarán 2020. április 9-én/MTI/Szigetváry Zsolt.)

A trükk lényege az volt, hogy bár 2015-ben MRI és CT-berendezések beszerzésére pályázhattak az Európai Uniónál a magyar kórházak, és végül 32 milliárd forintért tudtak ebből a keretből gépeket vásárolni, azonban a GVH megállapította, a vizsgált cégek egymás között zsírozták le az egészségügyi intézmények megrendeléseit.

Ezért idén januárban összesen 1.6 milliárd forint bírságot rótt ki GVH hét érintett vállalatra, miközben 21 céggel szemben indítottak eljárást. A kartellezés miatt a Medirex Zrt.-vel szemben 162.624.000 forint, azaz százhatvankétmillió hatszázhuszonnégyezer forint bírságot állapított meg a Versenyhivatal.

Kartellező fürkészek

Úgy tűnik azonban, hogy ez nem hatotta meg különösebben azokat a döntéshozókat, akik a Medirex Zrt.-t bízták meg a beszerzéssel. Sőt, nagyon úgy tűnik, hogy a Medirex Zrt. lehet Orbán Viktor egyik „fürkésze”.

S erre a közmédia hozta a bizonyítékot. A hét elején az MTI kamerái előtt pakolták ki az egyik WizzAir gépből a Kínából érkezett védőfelszereléseket. A dobozokon pedig a kínai zászló mellett a magyar trikolór is ott van, alatta pedig a megrendelő, a kartellezés miatt megbírságolt Medirex Zrt. logója.

Érkeztek a szájmaszkok és ki tudja még mi minden

A „fürkészek” tehát hozták is a kért eszközöket, de feltűnt egy másik cég is, mégpedig a Marosport kft. lógója. Felmerül a kérdés, hogy miként került ez az egészségügyi védőfelszerelések helyett sportruházatokat forgalmazó kft. is a „fürkészek” közé. Lehet, hogy sehogy sem, és a sportcég egészen máshogy keveredett bele a szájmaszk üzletbe.

Belenagyítva:

Lehetnek még kartellezésen kapott cégek a beszerzések mögött?

Stummer János, a Jobbik országgyűlési képviselője Facebook-oldalán arról ír, hogy kartellezők kötötték az üzletet Kínában a magyar adófizetők kontójára. Úgy vélte, a Medirex Zrt. intézte azt a maszkgyártó gépsort ami a miniszterelnöki videóban is feltűnt.

A képviselő leginkább arra kíváncsi, hogy a Medirex Zrt.-n kívül hány kartellügyben érintett, kétes hátterű céggel kötött még szerződést Orbán Viktor kormánya maszkok és más eszközök behozatalára.

(alfahir.hu)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

kapcsolódó cikkeink

Csanádi Ferenc szemléletváltást hozna Kiszomborra

Összefogás és a szemléletváltás a legfontosabb programom – fogalmazott szombati zárófórumán Csanádi Ferenc. A független polgármesterjelölt szerint Kiszombornak rengeteg lehetősége lenne a fejlődésre, ami nem is elsősorban pénz kérdése, hanem akaraté.

Tovább olvasom »