„Mi azt gondoljuk, hogy egy vidéki ér annyit, mint egy fővárosi, és egy magyar is ér annyit, mint egy nyugat-európai munkavállaló” – ezzel magyarázta Jakab Péter szombati online sajtótájékoztatóján, hogy a Jobbik ismételten benyújtja a kormány elé a magyar munkavállalók bérének megemelését célzó javaslatát.
A pártelnök emlékeztetett, az elmúlt időszakban a magyar bérszínvonal Európa sereghajtójává kezd válni, példaként felhozta, hogy már a román nettó bér is utolérte a magyar bérszínvonalat,
„ami nem a román kormány dicsősége, hanem a magyar kormány szégyene”
– hangsúlyozta Jakab Péter.
Jakab Péter a tájékoztatója során felidézte azt is, hogy 2019-ben a Jobbik már benyújtott egy parlamenti határozati javaslatot,
egy gazdaságélénkítő programot a magyar vidék számára,
azzal a céllal, hogy a leszakadó országrészek bérszínvonalát fel tudják zárkóztatni legalább a fővárosihoz. Akkor a kormány ezt azzal utasította el, hogy pont a legszegényebb megyékben nőnek a legdinamikusabban a bérek.
„Mára kiderült, hogy ez hazugság”
– tette hozzá.
Ezért a Jobbik ismét a kormányhoz fordul, javaslatában három pontos követelésével:
- Az állami, vagy többségben állami tulajdonú cégek alkalmazzák az egyenlő munkáért egyenlő bér elvét; hogy egy szabolcsi, vagy békési munkás ugyanazért a munkáért ne keressen kevesebbet, mint egy fővárosi, vagy győri kollégája. Mert arról, hogy az a térség szegényebb, nem a szabolcsi munkavállaló, hanem a magyar kormány tehet – fogalmazott Jakab Péter.
- A multinacionális vállalatokkal tárgyalják újra a stratégia megállapodásokat; hogy azok ne csak a multiknak nyújtandó milliárdos támogatást rögzítsék, hanem azt is, hogy ezért a támogatásért cserébe ezek a multik, hogyan kívánják felzárkóztatni a béreket.
- Teremtsen a kormány korrupciómentes gazdasági környezetet; ahol akár adócsökkentéssel lehetővé teszi a cégek számára, hogy megteremtsék a bérfelzárkóztatást.
Leszakadó vidék
A politikus kitért arra is, hogy a magyar vidéken még ennél is rosszabb a helyzet, amíg tavaly egy szabolcsi munkavállaló 133 ezer forinttal kapott kevesebbet, mint egy fővárosi munkavállaló, mára ez a különbség 140 ezer forint, s miközben Borsodban egy évvel ezelőtt 113 ezer forint, ma már 120 ezer forint a különbség a fővárosi bérekhez képest.
(alfahir.hu)