A 2016/2017-es és a 2018/2019-es tanévben is kevesebb gyerek volt, mint most, amikor erre hivatkozva zárják be az iskolát – derül ki az Átlátszó cikkéből.
A tankerület létszámra vonatkozó nyilatkozatok miatt közadatigénylést adott be az oknyomozó portál az EMMI-nek. Ebből jól látszik, hogyan változott a mártélyi iskolába járó gyerekek létszáma: már évekkel ezelőtt drasztikusan lecsökkent.
A mártélyi iskolát a szegvári gyerekek is választhatták 2014-ig, a 2015-től viszont a felső tagozatot elvitte a KLIK hódmezővásárhelyre – ami ellen az akkori polgármester, Borsos József sem tiltakozott. A számokból egyértelműen látszik, hogy a 2016/2017-es és a 2018/2019-es tanévben is kevesebb gyerek volt, mint most, amikor erre hivatkozva zárják be az iskolát.
Mártélyt 2014-től Borsos József Albert vezette, aki ugyan függetlenként indult, de a helyi Fidesz elnöke volt.
Az ősszel megválasztott polgármester, Putz Anita az Átlátszónak azt mondta: szerinte az iskolabezárás a pártoktól való függetlenségének szól. “1300 fős településen nem lehet pártfolitikát érvényesíteni, itt akit megválasztanak, mindenkit kell képviselnie, pártállástól függetlenül”. “Több száz településen nincs meg a létszám, és ez az oktatási statisztikából derül ki. Nem adjuk fel, a falu 80 százaléka támogatja az ügyet, tudják, ez a település sorsát is meghatározza. És olyanok is mellénk álltak, akiknek a gyerekeik nem helybe járnak iskolába” – árulta el a polgármester.
A mártélyiak az ombudsmanhoz fordultak.
Az Átlátszó teljes cikkét itt lehet elolvasni.