Madárinfluenza: Csongrád-Csanádban bővítették a megfigyelési körzeteket

A Bács-Kiskun vármegyében robbanásszerűen terjedő magas patogenitású madárinfluenza járvány indokolta, hogy e vármegyében és Csongrád-Csanád vármegyében is nagy arányban bővítsék a védő- és a megfigyelési körzeteket – közölte múlt hét csütörtökön a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

A Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben fennálló kiterjesztett megfigyelési körzet területén a védőkörzeteknek a települések közigazgatási határáig való kiterjesztése, valamint a megfigyelési körzet további településekre történő kibővítése vált szükségessé. A szigorú intézkedést a járványügyi helyzetre való tekintettel rendelte el az állategészségügyi hatóság. A kiterjesztett körzetekben életbe léptek a védő- és megfigyelési körzetekre vonatkozó előírások.

A két megyében a védő- és megfigyelési körzeteken belül kötelező az egészséges, függeszthető méretű tömőalapanyag (sovány vízibaromfi állományok) haladéktalan vágása, az életkorukból adódóan vágásra még alkalmatlan állományok állami kártalanítás mellett történő felszámolása.

A Nébih továbbra is arra kéri az állattartókat, hogy mindent tegyenek meg a járvány továbbterjedésének megakadályozása érdekében, hiszen az ágazat és a hatóság közös érdeke a madárinfluenza mielőbbi felszámolása.

A mai napon, kedden pedig Baranya vármegyét is elérte a madárinfluenza.  Szárász településen, mintegy 5 500 példányt számláló hízópulyka telepen a megemelkedett elhullás ébresztett gyanút az állattartókban. A Nébih laboratóriuma a vírus H5N1 altípusát igazolta az elhullott állatokból. Az érintett állomány felszámolása zajlik.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrissebb híreink

kapcsolódó cikkeink

Ökörszemektől hangosak a Maros-menti erdők

A csendes, téli erdőkben messzebbre hallatszanak a hangok, mint a többi évszakban. Ha leülünk a Maros partján és kicsit hallgatózunk, akkor szinte biztos, hogy kis idő múlva megüti a fülünket a marosi erdők legnagyobb harkályának, a fekete harkálynak a rikoltása. Meghallhatjuk a nagy fakopáncsok élelemkereső kopogtatását is.

Tovább olvasom »