Magyarország területén az elmúlt 12 hónapban tartós csapadékhiány alakult ki. Különösen felerősödött ez a jelenség az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén. A Maroson a minimum érték 1 centiméterre megközelítette a valaha mért legkisebb vízállást – közölte az ATIVIZIG kedden.
2022-ben a téli és a tavaszi csapadékmennyiség sem érte el a több évi átlagot, június óta pedig egy erős hőhullámmal kísérve mindez rendkívüli aszályhelyzetet eredményezett.
Júliusban fokozódott a 2022-es évre jellemző kumulatív vízhiány. Átlagosan mindössze 14,5 milliméter hullott az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén, ami a sokévi összeg 26%-a. A havi maximum értéket Dál gátőrház környezetében mértük, ami 53,7 milliméter volt, a minimum a Ballagitó gátőrház esetében jelentkezett, 0,3 milliméter értékkel.
Szegeden a júliusi átlaghőmérséklet 23,3 °C, 2,4 °C-kal volt magasabb az ilyenkor megszokottnál. Júliusban 11-ét leszámítva az összes nap nyári napnak bizonyult, emellett 22 hőségnapot, illetve 8 forró napot is regisztráltunk. A szegedi havi napfénytartam összege 371 óra volt, 27 %-kal több a sokévi átlagnál.
Júliusban az extrém szárazságból kifolyólag az ATIVIZIG kezelésében lévő folyószakaszokon kisvizes állapotok voltak, említésre méltó ingadozás nem történt.
A Tisza vízgyűjtőjére hullott csapadék 45,4 milliméter volt, ami a sokéves értékek 59%-a. A Tiszán a havi maximum vízállás 102 centiméter volt július 15-én.
A Maroson a maximum -55 centiméter volt július első napján, a minimumot, -112 centimétert július 21-én mértük. A minimum érték 1 centiméterre megközelítette a valaha mért legkisebb vízállást (LKV: -113 centiméter).
A Hármas–Körös továbbra is a békésszentandrási duzzasztás hatása alatt állt. A havi maximumot Szarvasnál regisztráltuk július 14-én, 485 centiméterrel.
A vízhiány fokozódása miatt a talajvízszintek tovább süllyedtek az ATIVIZIG területén. A legnagyobb mértékben a nyugati és déli részeken apadt a vízszint, 20 centimétert meghaladó értékekkel. A legkisebb változást a délnyugati és a keleti területek produkálták, 5–10 centiméteres süllyedéssel. Emelkedés sehol nem történt az igazgatóság területén.
A júliust megelőzően is jelen lévő vízhiány miatt a működési területünkön folyamatosan növekedett a HDIs érték*. Július első dekádjától számítva az ATIVIZIG döntő harmadán rendkívüli aszály van jelen (HDIs>3), amit némileg csökkentett a július harmadik dekádjának végén érkezett csapadék. Az átmeneti esőzések ellenére a közeljövőben gyökeres javulás nem várható az aszályhelyzet alakulásában.
Az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén a mezőgazdasági öntözővíz szolgáltatás biztosítása szivattyús vízkivételekkel történik a Tisza, a Maros és a Hármas-Körös folyókból. A kiemelt vízkészletek gravitációs továbbítására a terület terepadottságok miatt csak csekély mértékben van lehetőség. A vízkivételek üzembiztonságát nagymértékben befolyásolják a korábban említett vízjárási viszonyok.
Az ATIVIZIG jelentős erőfeszítéseket tesz, hogy a szivattyútelepek folyamatosan működőképesek legyenek, ilyen alacsony vízállásoknál és közel teljes terhelésnél a műszaki berendezések igénybevétele rendkívüli.